Xhamitë hapen sot, Enis Rama flet për “Jepi zë”: Lejohen 50 persona në xhami

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Bashkësia Islame e Kosovës ka vendosur që nga sot të rihapen xhamitë që u mbyllën një ditë para festës së Kurban Bajramit.


Kështu ka thënë për “Jepi zë”, kryetari i BIK-ut në Mitrovicë, Enis Rama, i cili ka thënë se njoftimi për hapjen e xhamive iu ka ardhur sot nga Kryesia.

Sipas tij, hapja e xhamive do të jetë sipas masave të vendosura nga Qeveria dhe që respektoheshin deri një ditë para Bajramit. Ai thekson se në xhami lejohen deri në 50 persona.

“Po, sot na ka ardhur një njoftim nga BIK për t’u hapur xhamitë. Ato do të hapen sipas rregullave të vendosur për luftimin e COVID-19, me distancë dhe maska. Në xhami lejohen jo më shumë se 50 veta dhe ata duhet respektojnë masat anti-Covid”, ka thënë ai.

Duhet theksuar se xhamitë u mbyllën me vendim të vetë BIK-ut, për të ruajtur shëndetin publik gjatë festës së Bajramit, namazi i të cilës mbledh mijëra persona në xhamitë e Kosovës.

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera