Vuçiq shpallet qytetar nderi në Zveçan, betohet që aty do të valojë vetëm flamuri serb

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Komuna e Zveçanit dhe organi paralel, i quajtur nga Serbia si i përkohshëm, kanë shënuar sot 30-vjetorin e themelimit të kësaj komune.

Në ceremoninë ku u ndanë shumë mirënjohje e shpërblime, ishte i pranishëm edhe drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq.

Ai, në ceremoni lexoi një letër të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të cilin Zveçani e nderoi me çmimin “qytetar nderi”.

Vuçiqi përmes letrës iu drejtua zyrtarëve legalë e ilegalë të Zveçanit se derisa “t’i ecë atij fjala, flamuri i Serbisë do të valojë në Zveçan”.

“Faleminderit, vëllezër dhe motra, dhe që nga sot mund të them, fqinjë të dashur, që më bëtë një qytetar të Zveçanit krenar dhe të fortë, duke u përpjekur çdo ditë të jem i denjë për nderimin që më bëtë”, ka shkruar Vuçiq në letrën që e lexoi Petkoviqi, përcjell uebfaqja e partisë serbe në pushtet SNS. “Çfarëdo që të flasin gjuhët e liga, dhe ata madje as nuk meritojnë që ne t’ua përmendim emrat në këtë ditë të madhe, Kosova dhe Metohija do të jenë, si më parë, mendimi im i parë kur hap sytë në mëngjes dhe mendimi im i fundit kur unë mbylli sytë në mbrëmje. Fjala dhe vullneti im do të respektohet, vetëm flamuri trengjyrësh serb do të valëvitet në Zveçan, sepse nëse Zveçani nuk është Serbi, atëherë çfarë është Serbia”, theksoi Vuçiq.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera