Vazhdon drama e zgjedhjeve, në dy komuna mund të përmbyset gjithçka nga votat e diasporës

Zëri qytetar

Shembull i keq: Punojnë në Emergjencën e Mitrovicës, por këto infermiere nuk vendosin maska

Pandemia me virusin COVID po vazhdon në vendin tonë, anipse tani paraqitet situatë pak më e qetë, shkruan Jepi...

Pas incidenteve në shkolla, Policia e Kosovës po kujdeset për sigurinë në gjimnazin “Frang...

Në gjimnazin "Frang Bardhi" në Mitrovicë, kohëve të fundit janë shtuar problemet dhe rrahjet mes nxënësve. "Jepi zë", ka raportuar...

Tollovi dhe kaos i madh tek QKMF në Mitrovicë, vetura me targa nga Serbia...

Kaosi urbanistik në Mitrovicë po vazhdon sikur ditëve të tjera nga komunikacioni i ngulfatur. Rruga me shumë probleme në...

Mbyllja e trotuarit në Bair po ua rrezikon jetën nxënësve dhe banorëve të lagjes

Rruga pranë Gjimnazit "Frang Bardhi" në drejtim të shkollës "Musa Hoti" ka edhe pjesën e trotuarit që shfrytëzohet nga...

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

Në dy komuna të vendit mund të ketë përmbysje të rezultatit pas numërimit të votave të diasporës. Bëhet fjalë për Dragashin dhe Junikun, ku rezultati është tepër i ngushtë.

Në Junik dallimi është vetëm 29 vota. Kandidati i LDK’së, Ruzhdi Shehu, ka 1 mijë e 199 vota, derisa ai i AAK’së, Agron Kuqi ka 1 mijë e 170 vota.

Këtë rezultat mund ta përmbysin 670 votat e mërgimtarëve.

Rezultati mund të ndryshojë edhe në Dragash me votat e 308 mërgimtarëve.

Dallimi mes vendit të parë dhe të dytë në këtë komunë është vetëm 47 vota.

Shaban Shabani i PDK’së ka 5 mijë e 648 vota, kurse Behgjet Xheladini i LDK’së ka 5 mijë e 601 vota.

Ndryshe, në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve sot do të fillojë procesi i numërimit të votave të ardhura me postë.

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi, ka deklaruar për Express se këto vota iu takojnë 19 komunave.

Ai bëri të ditur se procesi i numërimit do të fillojë në orën 16:00.

“Sot, në orën 16:00 në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve do të fillojë numërimi i votave të ardhura me postë dhe që u takojnë 19 nga 21 komunat ku është mbajtur raundi i dytë”, ka deklaruar Elezi.

Elezi tha se janë 1 mijë e 571 pako të supozuara me fletëvotime.

“Shërbimi votues i KQZ-së ka bërë vlerësimin e 1,571 pakove të supozuara me fletëvotime të ardhura përmes postës. Nga procesi i vlerësimit, del se nga këto pako numri i zarfeve të individualizuara me fletëvotime është 2,658, prej të cilave janë aprovuar 2.379, ndërsa pasi nuk kanë plotësuar kriteret ligjore janë refuzuar 279 pako”, ka deklaruar Elezi.

Të fundit

Adriana Matoshit i rikthehet sërish tumori në tru

9 vite pasi fitoi betejën me tumorin, Adriana Matoshi ka bërë të ditur se ai i është rikthyer prap. Postimi i plotë: Jetes pas sfidave besoj...

Lajme të tjera