Tel Aviv 1999: Hebrenjtë duke protestuar para ambasadës së Jugosllavisë, për masakrën e Reçakut

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Në vitin 1999, dhjetëra hebrenj kishin dalur në protestë para ambasadës së Jugosllavisë së atëhershme, për masakrën e Reçakut e cila ishte kryer nga Serbia në Kosovë.

Ata kërkonin drejtësi për shqiptarët e vrarë nga regjimi serb. Populli izraelit dhe shqiptarët kanë një lidhje të veçantë, pasi vite më parë hebrenjtë gjetën strehën e vetme tek shqiptarët, për të shpëtua nga nazistët.

Kështu ndër vite ata nuk e kanë harruar këtë mikpritje dhe sot e asaj dite kujtohet.

Madje në vitin 1999 dhjetëra hebrenj kishin dalur në protestë në Tel Aviv, para ambasadës së Jugosllavisë, për masakrën e Reçakut të kryer nga serbët.

Një foto që është publikuar në rrjetet sociale, shihen disa qytetarë duke mbajtur pankarta në duar, kundër Serbisë.

Të fundit

Deputetja e VV-së dënohet me 3 vjet burg

Gjykata ka shpallur aktgjykim dënues ndaj dy (2) të akuzuarve, dhe aktgjykim lirues ndaj katër (4) të akuzuarve, për veprën penale keqpërdorim i pozitës...

Lajme të tjera