Të shtëna me armë në Vushtrri, i dyshuari shkrep 13 plumba “veç për qef”

Zëri qytetar

E FUNDIT: Më në fund, po mbulohen gropat që ua “shkurtuan ymrin” mitrovicasve

Rruga e Kovaçëve ishte shndërruar në një rrugë tmerri për shoferët, pasi ishin krijuar shumë gropa të mëdha. Mirëpo, sot...

Mitrovicasi shkon për të ngrënë ushqim në kafiterinë e njohur, shokohet nga insekti që...

Një qytetar ka shkur të ushqehet në një nga lokalet ku përgatitet ushqim i shpejtë në rrugën "Mbretëresha Teutë". Ai...

Humb një qytetar, familja kërkon ndihmën e qytetarëve

Ardit Kadri Gashi nga Klina, që nga mëngjesi i ditës së djeshme ka dalur nga shtëpia, dhe nuk është...

ShFMU “Skënderbeu” në Vaganicë, probleme me ndërrimin e shpeshtë të mësueseve

“Jepi zë” ka raportuar sot shqetësimin e prindërve të nxënësve të shkollës “Fazli Grajqevci” në Shipol. Ata nuk po i...

Edhe ato pak parkingje në Mitrovicë, Komuna po ua jep kompanive private të taksive

Mitrovica është një nga qytetet që vuan nga mungesa e parkingjeve, pasi ka shumë pak. Edhe ato që shfrytëzohen si...

Gjuajtjet me armë zjarri tashmë janë bërë një dukuri e shpeshtë, të cilat përveç se janë të kundërligjshme, në shumicën e rasteve kanë qenë edhe tragjike. Për një rast të tillë ka nisur hetimet së fundmi Prokuroria Themelore në Mitrovicë. Por këtë herë, Sinjali mëson se arma nuk u përdor as në përleshje e as në ndonjë incident tjetër.

Burimet brenda Prokurorisë kanë thënë për Sinjalin se një person shtiu mbi 10 herë derisa ishte në lëvizje me një veturë, në fshatin Dobërllukë të Vushtrrisë, pas mesnate.

Policia u njoftua nga disa qytetarë për të shtënat me armë, me ç’rast dolën në vendin e ngjarjes dhe nisën kërkimet për ta kapur të dyshuarin.

I dyshuari, 52-vjeçar, është kapur në Mitrovicë dhe është kontrolluar nën dyshimet për gjësende të kundërligjshme. Zyrtarët policorë ia gjetën atij armën e përdorur dhe një boks të hekurit, që u konfiskuan më pas.

Ndërkohë, i njëjti është shoqëruar në stacion policor, ku para hetuesve policorë ka deklaruar se ka gjuajtur me armë “veç për qejf” dhe jo për ndonjë arsye tjetër. Përdorimi i armës dhe mbajtja e saj pa autorizim përbëjnë vepra penale dhe sanksionohen në bazë të Kodit Penal të Kosovës. Prandaj, Prokurori i Shtetit ka urdhëruar që ndaj të dyshuarit të nisin hetimet për këto dy vepra penale. /sinjali

Të fundit

E rrezikshme: Shembet “Dudi Kërrshi”, bllokohet rruga

Rruga magjistrale Mitrovicë -Zveçan është bllokuar për qarkullim. Kjo nga ndodhur nga shembja kërshit të Dudës, me ç’rast shumë gurë kanë rënë në rrugën e...

Lajme të tjera