Të paktën 1,301 njerëz vdiqën gjatë Haxhit

Publikuar më:

Të paktën 1,301 njerëz vdiqën gjatë Haxhit, thotë Arabia Saudite, kryesisht pelegrinët e paautorizuar që ecnin distanca të gjata në vapë.

Pelegrinazhi i këtij viti u zhvillua gjatë një vale të nxehtit, me temperatura që nganjëherë i kalonin 50 gradë Celsius.

Më shumë se tre të katërtat e atyre që vdiqën nuk kishin leje zyrtare për të qenë atje dhe ecnin nën rrezet e diellit direkte pa strehë adekuate, tha agjencia zyrtare saudite e lajmeve SPA.

Disa nga ata që vdiqën ishin të moshuar ose të sëmurë kronikë, shtoi agjencia.

Ministri i Shëndetësisë Fahd Al-Jalajel tha se janë bërë përpjekje për të rritur ndërgjegjësimin për rreziqet e  nxehtësisë dhe se si pelegrinët mund ta zbusin këtë.

Objektet shëndetësore trajtuan gati gjysmë milioni pelegrinë, duke përfshirë më shumë se 140,000 që nuk kishin leje, tha ai, dhe disa ishin ende në spital për rraskapitje nga nxehtësia.

“Allahu e faltë dhe e mëshiroftë të ndjerin. Ngushëllimet tona të përzemërta shkojnë për familjet e tyre”, tha ai.

Arabia Saudite është kritikuar se nuk ka bërë më shumë për ta bërë Haxhin më të sigurt, veçanërisht për pelegrinët e paregjistruar të cilët nuk kanë akses në objekte të tilla si tendat me ajër të kondicionuar dhe transportin zyrtar të Haxhit.

Temperaturat në Mekë u ngjitën deri në 51.8 gradë Celsius, sipas qendrës kombëtare meteorologjike të Arabisë Saudite.

Vendet në të gjithë botën kanë dhënë përditësime për numrin e qytetarëve të tyre që kanë vdekur, por Arabia Saudite nuk kishte komentuar publikisht mbi vdekjet ose nuk kishte dhënë një numër zyrtar deri të dielën.

Agjencia e lajmeve AFP citoi një diplomat arab të thoshte se 658 egjiptianë kishin vdekur. Indonezia tha se më shumë se 200 shtetas të saj humbën jetën, ndërsa India dha një numër të vdekjeve prej 98 personash.

Pakistani, Malajzia, Jordania, Irani, Senegali, Sudani dhe rajoni autonom i Kurdistanit i Irakut kanë konfirmuar gjithashtu vdekje.

Haxhi është pelegrinazhi vjetor i myslimanëve në qytetin e shenjtë të Mekës. Të gjithë myslimanët që janë të aftë financiarisht dhe fizikisht duhet ta kryejnë pelegrinazhin të paktën një herë në jetën e tyre.

Rreth 1.8 milionë njerëz morën pjesë këtë vit, tha Arabia Saudite.

Pasojat nga numri i vdekjeve, veçanërisht duke përfshirë pelegrinët e paautorizuar, janë rritur.

Të shtunën, kryeministri egjiptian Mostafa Madbouly hoqi licencat 16 kompanive turistike dhe i referoi menaxherët e tyre te prokurorët për lejimin e pelegrinazheve të paligjshme në Mekë.

Të premten, Jordania tha se kishte arrestuar disa agjentë udhëtimi që lehtësuan udhëtimin jozyrtar të pelegrinëve myslimanë në Mekë. Ndërkohë presidenti tunizian Kais Saied shkarkoi ministrin e çështjeve fetare.

Lejet e haxhit u shpërndahen vendeve me sistem kuotash dhe u shpërndahen individëve me short.

Megjithatë, kostot e përfshira shtyjnë shumë njerëz që të përpiqen të marrin pjesë pa leje, megjithëse rrezikojnë arrestimin dhe dëbimin nëse kapen.

Para Haxhit, autoritetet saudite thanë se kishin larguar qindra mijëra pelegrinë të paautorizuar nga Meka.

JU REKOMANDOJMË