Të hyrat nuk po rriten, por kosovarëve iu rrit çmimi i bukës

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Buka, pemët dhe energjia elektrike shënojnë rritje të çmimeve gjatë muajit qershor në Kosovë.

Kështu thuhet në raportin “Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit (IHÇK), qershor 2021”, prezantuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK).

Sipas ASK-së, dallimi vjetor i inflacionit është 2.4 për qind, ndërsa i pandryshuar ka qenë ndërmjet muajve maj dhe qershor të vitit aktual.

“Ngritje e çmimeve vërehet te buka dhe drithërat me 0.6 për qind, mishi me 0.2 për qind, vajrat dhe yndyrat ushqimore me 1.2 për qind, pemët me 3.6 për qind, energjia elektrike me 12.1 për qind në periudhën janar – maj 2021 ishte për 0,0061 cent më e lirë sipas Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike COVID-19, me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej 0.5 për qind në IHÇK”, thuhet në njoftim.

Ndërsa, rënie të çmimeve vërehet te qumështi, djathi dhe vezët me 1.5 për qind, perimet me 9.2 për qind, pijet alkoolike me 2 për qind, me një ndikim të përbashkët të këtyre nëngrupeve prej 0.5 për qind në IHÇK.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera