Nisi perioda e re me kërcënimin e vjetër të SBASHK: 100 euro shtesa ose grevë

Zëri qytetar

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Sot ka nisur gjysmëvjetori i dytë për të gjithë nxënësit në territorin e Kosovës. Ndërsa Sindikata e Bashkuar Arsimit Shkencës dhe Kulturës, po paralajmëron grevë në  këtë fillim të vitit, nëse nuk i realizohen kërkesat duke kërkuar kështu shtesa në paga.


Menaxheri Financiar i SBASHK-ut, Ymer Ymeri, në Kanal 10 ka deklaruar se janë të zhgënjyer nga drejtorit komunale e të cilat sipas tij nuk po bëjnë aq sa duhet për të mbrojtur dhe përfaqësuar të drejtat dhe kërkesat e punëtorëve të tyre.

Ai ka thënë se nuk duan të krahasohen me sektorët e tjerë siç janë policia dhe mjekët e që kanë bërë punë të jashtëzakonshme gjatë tërë kohës së pandemisë, por se shtesa prej 100 eurove të cilët po e kërkojnë sipas tij është e arsyeshme.

“Nuk jemi krahasuar me ta, por kemi thënë se është një ndihëm shtesë simbolike, me të cilën institucionet kur kemi parasysh idenë në fillim të pandemisë, ju ka dhënë shtesa edhe punëtorëve të sektorit privat, e të cilat nuk janë barrë e shtetit i ka ndihmuar edhe nëse po them numri është i madh i  arsimtarëve të infektuarve, dhe  ai i cili është infektuar me virusin, nuk ka pasur shanse pa e kaluar sëmundjen me 500-600 euro, e është më e madhe se sa paga e një mësidhënësi. Ne nuk e kemi sigurimin shëndetësor,  e i cili do të na lehtësonte punën në këtë drejtim”, tha Ymeri.

Ai ka treguar se aktualisht numri i të prekurve nga Covidi-19 në mesin e mësimdhënësve është i vogël ose nuk ekziston fare.

- Advertisement -

Të fundit

COVID-i s’ka të ndalur në Mitrovicë, 33 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera