Shqetësuese: Në ujin që dyshohet se helmoi mbi 1500 kosovarë, u gjetën 3 baktere

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Gjatë ditës Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë bëri me dije se pos baktereve koliforme është identifikuar edhe bakteria Ecoli në kaptazhën e Drenocit në Deçan, kësisoj sipas IKSHPK-së uji deklarohet jo i pijshëm në këtë fshat.

Mirëpo, kjo baktere që njihet tek popullata si Escherichia Coli, sipas profesorit të mikrobiologjisë Idriz Vehapi, shkaktohet nga fekalet, vërshimet nga vendbanimet e ndryshme si dhe ato të mbetjeve të kufomave shtazore dhe të ngjashme.

Andaj, edhe simptomat e paraqitura tek deçanasit janë shkaktuar nga ky lloj i bakteries. Vehapi tregon se uji si produkt esencial duhet të kontrollohet në baza ditore.

Teksa, kjo nuk dihet se a u bë, për shkak se në analizat e bëra nga IKSHPK në tri mostrat e ujit në fshatrat Prilep, Irzniq dhe Gllogjan ka rezultuar që nuk ka fare sasi të klorit.

Ani se, nga KRU “Hidrodrini” u tha se brenda muajit bëhen 200 analiza, pa e potencuar faktin se a bëhen në baza ditore apo jo, dhe se këto analiza kryhen nga IKSHPK.

Derisa, nga IKSHPK në pasditen e së premtes u bë me dije se në dy mostrat e fecesit të pacientëve të dërguara të enjten për testim në laboratorët jashtë Kosovës, janë tipe të bakteries Ecoli dhe një lloji i virusit i quajtur Noroviru

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera