Shokuese: Dyshohet që autobusi ku vdiqën 46 persona, po bartte 30 mijë fishekzjarre

Zëri qytetar

Shembull i keq: Punojnë në Emergjencën e Mitrovicës, por këto infermiere nuk vendosin maska

Pandemia me virusin COVID po vazhdon në vendin tonë, anipse tani paraqitet situatë pak më e qetë, shkruan Jepi...

Pas incidenteve në shkolla, Policia e Kosovës po kujdeset për sigurinë në gjimnazin “Frang...

Në gjimnazin "Frang Bardhi" në Mitrovicë, kohëve të fundit janë shtuar problemet dhe rrahjet mes nxënësve. "Jepi zë", ka raportuar...

Tollovi dhe kaos i madh tek QKMF në Mitrovicë, vetura me targa nga Serbia...

Kaosi urbanistik në Mitrovicë po vazhdon sikur ditëve të tjera nga komunikacioni i ngulfatur. Rruga me shumë probleme në...

Mbyllja e trotuarit në Bair po ua rrezikon jetën nxënësve dhe banorëve të lagjes

Rruga pranë Gjimnazit "Frang Bardhi" në drejtim të shkollës "Musa Hoti" ka edhe pjesën e trotuarit që shfrytëzohet nga...

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

Sipas konstatimeve preliminare nga ana e policisë bullgare për aksidentin në autstradën e Strumës në Bullgari, autobusi i Agjencisë Turistike “Besa Trans” është djegur plotësisht në më pak se dy deri në tre minuta – i cili është edhe shkaktari i numrit të madh të pasagjerëve të vdekur.

Por, gjëja më tronditëse dhe që jozyrtarisht është mësuar nga Infomax, është se autobusi po transportonte një sasi të madhe të lëndëve piroteknike që do të përfundonte në tregun maqedonoverior para festave të Vitit të Ri, raporton Infomax.

Përveç rezervuarit shtesë të naftës, autobusi kishte edhe një magazinë të posaçme për transportim mallrash, që në këtë rast ishte mbushur me material piroteknik në sasinë e rreth 30 mijë fishekzjarreve.

Informacioni në fjalë e shpjegon edhe dëshminë e gazetares bullgare Patricia Kirova, që theksoi se të gjithë viktimat e mbijetuara në aksidentën tmerrues ndodheshin në derën e mesme të autobusit.

Nëse kjo teori provohet si e vërtetë, atëherë bëhet e qartë pse asnjë nga pasagjerët nuk ka arritur të shpëtojë.

Jozyrtarisht është mësuar që drejtuesi i mjetit të pasagjerëve, pak para aksidentit është sëmurë dhe në pikën kufitare mes Turqisë dhe Bullgarisë ka kërkuar të zëvendësohet nga kolegu i tij, Ljupço Zafirov.

Të fundit

E FUNDIT: Dështojnë negociatat, LDK-ja refuzon koalicionin me PDK-në

Lidhja Demokratike e Kosovës në Mitrovicë dhe kryetari Bedri Hamza, nuk kanë arritur marrëveshje koalicioni. Kështu mëson "Jepi zë" nga burime të sigurta brenda LDK-së,...

Dalin rezultatet e kandidatëve për rekrut të FSK-së

Ministria e Mbrojtjes ka publikuar rezultatet testit fizik të kandidatëve për rekrut në FSK, që është mbajtur më 6 dhjetor. Kjo ministri njofton se kandidatët...

Lajme të tjera