Shokohen deputetët kosovarë: Ish-gjyqtari tregon se si bëhej presion në EULEX për t’i dënuar ushtarët e UÇK-së

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ish gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons po raporton në Kuvendin e Kosovës për skandalet e EULEX-it. Ai i ka premtuar Kuvendin se do të ofrojë detaje për takimet që ka pasur Eulexi në Serbi.

Për rastin “Kleçka” ai ka folur për mënyrën e papërshtatshme se si është procesuar ky rast dhe për ndikimin politik.

“Shtetet anëtare të Eulexit presin dënime,” – raporton Simmons të kenë thënë për këtë rast gjyqtari Charles Smith. I gjykuar ishte Fatmir Limaj.

Simmons ka treguar se Gjyqtari i rastit e kishte emëruar veten e tij si gjyqtar të Apelit dhe apeli i bërë ndaj vendimit ku thuhej se nuk kishte prova ishte miratuar nga po ai.

Ai deklaroi se gjyqtari britanik kishte kërcënuar Simmonsin duek i kërkuar që të kishte dënime për këtë rast.

“Në katër raste të ndara, ka pasur pretendime se Charles Smith ka provuar të ndërhyjë në gjykime. Mund t’ju ofrojë dokumente për të gjitha katër rastet. Dhe nuk ishte vetëm gjyqtari Smith që donte të ndërhynte.”

Malcolm Simmons më tej ka shpjeguar në detaje instruksionet që i janë dhënë gjyqtarëve të Eulexit në një deklaratë shokuese që po dëgjohet nga deputetët e Kuvendit të Kosovës.

“Shfajësimi [i ushtarëve të UÇK-së] shihej si dështim.” – vazhdoi më tej ai.

“Nëse do të vendosni që të hapni një hetim të plotë, unë do t’ju ofrojë edhe dokumente për korrupsion në rastet me të cilat merrej EULEX-i. Gjykatësit kishin presion të madh të merreshin me raste të profilit të lartë”, tha ai më tej.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera