Shkolla e Mitrovicës pa nxemje, nxënësit po mërdhihen – prindërit thonë se “do t’i ndalin fëmijët prej shkollës”

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Që nga java e kaluar, një mot i ftohtë ka kapluar Kosovën dhe temperaturat po bien edhe nën zero, sidomos gjatë mëngjesit.


E koha më e ftohtë e ditës korrespondon me kohën kur nxënësit e shkollës “Eqren Çabej” ulen në bankat e ftohta të klasës, shkruan “Jepi zë”.

Prindërit e fëmijëve të kësaj shkolle janë ankuar se që nga e hëna, nuk ka nxemje dhe, sipas tyre, fëmijët po shkojnë në shtëpi të mërdhirë.

“Pershendetje, a kishit mujte me i interesu edhe me bo nje shkrim rreth ngrohjes qendrore ne shkollen eqrem cabej. Aty prej te henes nuk ka fare nxemje qendrore me arsyetimin e drejtoreshes se nuk ka derivate. Mundesisht publikoje nje shkrim rreth kesaj ceshtje se nuk po di tjeter ku me e paraqite jete shqetesim. Femijet fillojne meaimin ne ora 7:45 dhe po vijne te merdhire ne shtepi!”, thotë një prind nga Këshilli i Prindërve.

Prindi thotë se drejtoria e shkollës nuk ka dhënë asnjë sqarim, ani pse ngrohje nuk ka për gati një javë mësimore. Madje, sipas tij, së shpejti do të protestojnë duke ndalur fëmijët në shtëpi.

“Unë qe po raportoj jam ne keshill te prinderve, nga dejtoria nuk ka ndonje sqarim se a jane duke u munduar me i siguru derivatet apo jo. Ne si prinder, nese nuk zgjidhet problemi do te protestojme duke i ndalur femijet nga mesimi”, thotë prindi.

Ndryshe, shkollat e Mitrovicës ngrohen kryesisht me derivate, dru e qymyr, të cilat sigurohen nga Komuna e Mitrovicës./Jepize.com

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera