Shifra të jashtëzakonshme: Vjosa Osmani ka marrë mbi 200 mijë vota, e kalon Albin Kurtin e 2019

Zëri qytetar

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

U.D e presidentes dhe numri dy i koalicionit Lista Guxo-VV, Vjosa Osmani, ka thyer shumë rekorde në garën e 14 shkurtit.


Siç thonë burime të “Jepi zë” brenda QNR, Vjosa Osmani ka kaluar edhe Albin Kurtin e zgjedhjeve të vitit 2019, i cili pati marrë 183 mijë vota atëbotë.

Mësohet se në zgjedhjet e para dy ditëve, Osmani ka marrë mbi 200 mijë vota, duke u bërë njeriu më i votuar i Listës. Sipas informacioneve të deritashme, ajo ka lënë prapë edhe Glauk Konjufcën, që ndonëse u mendua njeriu i dytë në VV me largimin e Kurtit nga gara, ka mbetur pak vota prapa.

Shifrat akoma nuk janë konfirmuar, mirëpo dihet se 200 mijëshi është kaluar pa u llogaritur votat e diasporës, të cilat mund ta ngrisin akoma këtë shifër.

Ndërkohë, pas Osmanit dhe Konjufcës, në listën e VV-së kanë marrë vota shumë edhe Vasfije Krasniqi dhe Arben Vitia, mirëpo shifrat akoma nuk janë konfirmuar.

Sidoqoftë, duhet theksuar se VV-ja ka pasur rritje të madhë nga 2019-ta. Më 2019, VV-ja i kishte marrë 221 mijë vota, 157 549 vota më pak se më 14 shkurt, kur mori 378 mijë e 550 vota(pa votat e diasporës).

Ndryshe, VV-ja do të thyejë edhe një rekord tjetër, që lidhet me numrin e deputetëve. Për herë të parë, një parti politike ka mundësi të marrë 60 deputetë. Kjo varet nga votat e diasporës dhe ato me kusht, të cilat ende nuk janë numëruar./jepize.com

- Advertisement -

Të fundit

Haki Abazin e votojnë vetëm familja e tij, mori vetëm 654 vota në Ferizaj

Ish/zëvendëskryeministri në Qeverinë “Kurti”, Haki Abazi ka dështuar që të marr vota edhe në Rajonin e Ferizajt prej nga raportohet se e ka prejardhjen. Edhe...

Lajme të tjera