Së shpejti, Skënderaj do të bëhet me parking nëntokësor në qytet

Zëri qytetar

Skandaloze: U renovua para rreth 1 muaji, por çahet sërish rruga në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë

Për mbi një vit, rruga magjistrale në hyrje të Prishtinës nga Mitrovica kishte devijim, pas një rrëshqitje të madhe...

Ankohet punëtori i Trepçës: Sot më shërbyen narezak që i kishte dalë afati para...

Minatorët e Trepçës shërbehen në një kuzhinë të brendshme, për të cilën në përgjithësi janë të kënaqur me cilësi. Mirëpo...

E FUNDIT: Më në fund, po mbulohen gropat që ua “shkurtuan ymrin” mitrovicasve

Rruga e Kovaçëve ishte shndërruar në një rrugë tmerri për shoferët, pasi ishin krijuar shumë gropa të mëdha. Mirëpo, sot...

Mitrovicasi shkon për të ngrënë ushqim në kafiterinë e njohur, shokohet nga insekti që...

Një qytetar ka shkur të ushqehet në një nga lokalet ku përgatitet ushqim i shpejtë në rrugën "Mbretëresha Teutë". Ai...

Humb një qytetar, familja kërkon ndihmën e qytetarëve

Ardit Kadri Gashi nga Klina, që nga mëngjesi i ditës së djeshme ka dalur nga shtëpia, dhe nuk është...

Gati një orë ka marrë kohë përzgjedhja e dy komisioneve vlerësuese për përzgjedhjen e ofertuesve të ankandeve publike, që të dy pronave të cilat legjislativi i komunës u kishte propozuar këshilltarëve që t’i miratojnë një vendim për shfrytëzim afatgjatë, e që kishin të bënin me një pronë afër spitalit dhe parcela tjetër parku i qytetit “Shaban Polluzha”, ku është paraparë të ndërtohet një hapësirë parkingu nëntokësor.


Arsyetimi i shumicës së këshilltarëve, të cilëve iu ofrua mundësia për të qenë pjesë e komisioneve, ishte që ata janë të aranzhuar me detyra të tjera, mirëpo, në fakt, ishte frika që të jenë pjesë e diçkaje ku shumë lehtë mund të përballën me drejtësinë, ngjashëm sikur rasti i ankandit publik të shpallur për ndërtimin e stacionit të autobusëve, e ku ofertuesi i vetëm që kishte qenë forma Isa SHPK, tash është në proces gjyqësor, pasi që sipas përfaqësuesit zyrtar, i është bërë e padrejtë.

Këto zhvillime rreth komisioneve kanë ndodhur në seancën e Kuvendit Komunal, ku mes tjerash është diskutuar edhe për kërkesën që komuna të kthejë pronat të cilat kuvendi sipas AKP-s nuk ka pas të drejt që t’i bartë në pronësi te komunës.

Ekzekutivi në Asamble kishte sjellë vetëm një propozim që ta ja kthejë AKPS pronën në Klinë te Mesme, e cila në ndër kohë ishte privatizuar, e jo edhe pronat tjera që kishte kërkuar AKP, shkruan rajoni.org.

Kryetari Bekim Jashari, duke u përgjigjur në pyetjen e Musa Hajdarit, se a ka edhe kërkesa tjera të AKPS për kthim të pronave, e edhe të Isa Fejzullahut se konkretisht a po e kërkon AKP edhe pronën te Posta, e ku ishte parapa të ndërtohet një hotel, e cila sipas Fejzullahut eshtë bartë në mënyrë të kundërligjshëm nga kuvendi, për të cilën bartje Fejzullahu ishte i vetmi që ishte kundër, ka thënë se ka kërkese, mirëpo ai nuk ka ndërmend që këto prona t’i kthejë vetëm nëse detyrohet nga gjykata.

“Kam biseduar edhe me kryeministrin për këtë çështje dhe nuk e kam ndërmend me i kthy pronat vetëm nëse me detyron gjykata”, ka thënë Jashari.

Të fundit

Mjekja serbe vritet brutalisht nga i biri, u godit në trup e në kokë

Në faqen zyrtare të Shtëpisë Shëndetësore Bijeljina është publikuar një mesazh tronditës me rastin e vdekjes së një kolegeje. “E dashura jonë doktoreshë Dobrinka do...

Lajme të tjera