Rritja e të infektuarve, Mitrovica kthehet në “zonën e kuqe”

Zëri qytetar

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka bërë katergorizimin e ri të komunave sipas zonave bazuar në rezultatet e IKSHPK-së, përkatësisht numrin e rasteve të reja të COVID-19 në 100.000 banorë në intervalin kohor prej shtatë ditësh.


Me kategorizimin e ri, nga sot e deri më 12 mars, në zonën e kuqe janë këto 14 komuna: Zveçani, Mitrovica  e Veriut, Prishtina, Fushë Kosova, Kamenica, Leposaviqi, Peja, Zubin Potoku, Gjilani, Obiliqi, Gjakova, Kllokoti, Mitrovica e Jugut dhe Lipjani.

Në zonën e verdhë janë 13 komuna: Vushtrria, Podujeva, Ferizaji, Deçani, Vitia, Rahoveci, Graçanica, Prizreni, Novobërda, Suhareka, Kaçaniku, Shtimja dhe Istogu.

Ndërkohë, në zonën e gjelbër  janë 11 komuna: Skenderaj, Klina, Drenasi, Dragashi, Juniku, Malisheva, Mamusha, Shterpca, Hani i Elezit, Parteshi dhe Ranillugu.

Komunat që kanë pësuar ndryshime gjatë kësaj jave janë:

·         Mitrovica e Veriut nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe

·         Mitrovica e Jugut nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe

·         Leposaviqi nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe

·         Gjilani nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe

·         Gjakova nga zona e verdhë ka kaluar në zonën e kuqe

·         Kamenica nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e kuqe

·         Zubin Potoku nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e kuqe

·         Kllokoti nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e kuqe

·         Shtime nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë

·         Istog nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë

·         Deçani nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë

·         Rahoveci nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë

·         Prizreni nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë

·         Novobërda nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë

·         Suhareka nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë

·         Kaçaniku nga zona e gjelbër ka kaluar në zonën e verdhë.

- Advertisement -

Të fundit

3 të vdekur në Vushtrri, 1 i vdekur në Skënderaj dhe 59 raste pozitive në Mitrovicë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera