Revoltohen banorët e Kçiqit kundër gurthyesve, bllokojnë rrugën me vetura e traktora

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Banorët e Kçiqit të Madh prej muajsh e kanë ngritur zërin kundër gurthyesit të vendosur mbi fshatin e tyre, por askush nuk po i merr parasysh.


Ata madje kishin organizuar një peticion, i cili duket se ka hasur në vesh të shurdhër, e për këtë ata janë revoltuar, shkruan “Jepi zë”.

Banorët e këtij fshati kanë bllokuar rrugën që dërgon tek gurthyesi, duke vendosur vetura e traktorë në rrugë.

Arsye për protestë, sipas tyre, është mohimi i zërit të tyre protestues, që u bë përmes thirrjeve dhe peticionit.

Qytetarët e atij lokaliteti pretendojnë se gurthyesi po ua dëmton pronën e përbashkët, dukë lënë pa ujë fshatin, si dhe duke dëmtuar rrugët. Dëmtimi i natyrës së fshatit, për banorët e Kçiqit, është i papranueshëm.

“Jepi zë” ka raportuar në vazhdimësi për operimin e këtij gurthyesi që, sipas raportimeve, ka “ngrënë” gjysëmn e kodrës së njohur si “Kodra e Cërnushës”.

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera