Prokuroria konfirmon nisjen e hetimeve për korrupsion ndaj ish-ministres mitrovicase

Zëri qytetar

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Lakra e speca për turrshi me veturë të shtetit, zyrtari kapet në Smrekonicë

Një veturë e shtetit ishte mbushur me speca e lakra në këtë kohë kur bëhen turrshitë. Një lexues i "Jepi...

Ish-ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, thotë se nuk është kontaktuar nga Prokuroria për hetimet që po zhvillohen bazuar në një kallëzim penal të dorëzuar kundër saj nga Agjensioni Kundër Korrupsionit (AKK), lidhur me financimin e dy Organizatave Joqeveritare.


Duke folur për Gazetën Express, ish-ministrja Dhurata Hoxha, konsideron se kallëzimi penal i AKK-së kundër saj është bërë pa bazë, meqë ajo pretendon se vetëm i ka ndihmuar dy organizata që merren me grupe të margjinalizuara.

Bëhet fjalë për dy vendime të nënshkruara nga Hoxha në vitin 2018 për ndarjen e nga 10 mijë eurove për organizatën joqeveritare “Down Syndrome Kosova” dhe për “Qendrën për promovimin e të drejtave të grave” në Drenas.

“Kam lexuar në media për këtë por nuk jam kontaktuar. Sipas jush (mediave) me i ndihmu dy OJQ-ve siç janë Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Grave që i përkrahin dhe i mbrojnë gratë e dhunuara gjatë luftës, si dhe Down Syndrome Kosova që i mbështet fëmijët me Sindromin Down qenka shkelje? Gjithashtu përkrahja e grupeve të margjinalizuara dhe mbrojtja e të drejtave të tyre është plotësisht në fushëveprimin e Integrimit Evropian”, tha Hoxha.

Ajo thotë se vetëm në Kosovë ndodh që dikujt t’i ngritet kallëzim penal për përkrahjen që ua bën organizatave joqeveritare.

“Vetëm në Kosovë ndodh kjo që kallëzimi penal të bëhet pa bazë dhe për përkrahje të grupeve të margjinalizuara”, përfundoi ajo.

E nisjen e hetimeve për ish-minsitren e Integrimeve Evropiane e ka konfirmuar edhe Laureta Ulaj, zëdhënëse në Prokurorinë Themelore në Prishtinë.

“Prokuroria Themelore në Prishtinë, më 15.09.2020, ka pranuar kallëzim penal nga AKK, kundër personit me inicialet Dh.H., në drejtim të veprës penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”. Prokurori i çështjes është duke i ndërmarrë veprimet e nevojshme hetimore lidhur me këtë rast, andaj, çdo informatë tjetër mund ta dëmtoj procesin hetimor”, thuhet në përgjigjen e Ulajt.

Ndryshe, ka qenë Reporteri.net që ka shkruar e para gjatë javës së kaluar për nisjen e hetimeve për korrupsion ndaj ministres Hoxha.

- Advertisement -

Të fundit

Skandal në QKMF: Dyshohet se stomatologu mitrovicas ngacmoi seksualisht një djalë, familja e sulmuan mjekun

Një skandal dyshohet se ka ndodhur gjatë ditës së sotme në QKMF e Mitrovicës, ku dyshohet se janë përfshirë...

Glauk Konjufca: Valdete Daka është përbetuar për eliminimin e Albin Kurtit

Kandidati për deputet nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka bërë një reagim një ditë pasi kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka tha se...

Lajm i mirë: Nga ky muaj deri në maj do të lirohet rryma

Nga janari deri në maj, qytetarët do të kenë zbritje në faturat e energjisë elektrike. Kjo, falë Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, që parasheh edhe...

Rrobat që veshi kryeministri Hoti në skijim, kushtojnë 600 euro

Sipas një llogaritjeje që është bërë në grupin në Facebook, “Maniakë t’Skijimit”, rrobat e kryeministrit në detyrë dhe rikandiduesit për këtë post, Avdullah Hotit,...

Rruga në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, u bë si në “kijamet” – nuk po kryhen punime

Një rrugë e kyçjes në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, ka marrë pamje si të ishte në filmat për fundin e botës. Hyrja nga autostrada në magjistrale është...

Lajme të tjera