Pritet anulimi i konkursit të KEK-ut që u hap në kohën e zgjedhjeve

Zëri qytetar

Shembull i keq: Punojnë në Emergjencën e Mitrovicës, por këto infermiere nuk vendosin maska

Pandemia me virusin COVID po vazhdon në vendin tonë, anipse tani paraqitet situatë pak më e qetë, shkruan Jepi...

Pas incidenteve në shkolla, Policia e Kosovës po kujdeset për sigurinë në gjimnazin “Frang...

Në gjimnazin "Frang Bardhi" në Mitrovicë, kohëve të fundit janë shtuar problemet dhe rrahjet mes nxënësve. "Jepi zë", ka raportuar...

Tollovi dhe kaos i madh tek QKMF në Mitrovicë, vetura me targa nga Serbia...

Kaosi urbanistik në Mitrovicë po vazhdon sikur ditëve të tjera nga komunikacioni i ngulfatur. Rruga me shumë probleme në...

Mbyllja e trotuarit në Bair po ua rrezikon jetën nxënësve dhe banorëve të lagjes

Rruga pranë Gjimnazit "Frang Bardhi" në drejtim të shkollës "Musa Hoti" ka edhe pjesën e trotuarit që shfrytëzohet nga...

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

Fushatat, premtimet e debatet nuk janë karakteristikat e vetme që përcjellin zgjedhjet qofshin ato komunale apo parlamentare në Kosovë.

Kjo sepse me fillimin e fushatës zgjedhore, në komuna të shumta të vendit “lulëzojnë” thirrje të shumta për vende të lira pune.

Të premten e pesë nëntorit, Korporata Energjetike e Kosovës shpalli konkurs për 150 pozita të lira pune, që përfshijnë teknik të makinerisë, elektronikës, kimisë, zjarrfikës, inxhinier të makinerisë, elektroteknikës, si dhe disa pozita tjera.

Mirëpo, ‘Paparaci’ nga burimet ka mësuar se konkursi për 150 vendet e lira të punës në KEK, pritet të anulohet pas zgjedhjeve.

Gazeta gjithashtu ka mësuar se konkursi është duke u përdorur nga partia në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje si një nga “strategjitë” e tyre për fushatën zgjedhore në komunat e Fushë Kosovës, Obiliqit, Podujevës e Prishtinës.

Shpallja publike e bërë nga ana e KEK-ut dhe të cilën VV-ja po e përdorë për fushatë zgjedhore, nuk është e protokolluar dhe njëkohësisht nuk ka as nënshkrim nga ana e Departamentit të Burimeve Njerëzore në këtë korporatë.

Kujtojmë se nesër në Kosovë do të mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve ku qytetarët e 21 komunave do të votojnë për të zgjedhur kryetarin e ri.

Lëvizja Vetëvendosje nuk ka fituar asnjë komunë në raundin e parë, por ka shkruar në balotazh në 12 komuna në nivel vendi.

LVV nesër garon në komunat e Prishtinës, Prizrenit, Gjilanit, Shtimes, Gjakovë, Rahovecit, Fushë-Kosovë, Podujevës, Kaçanikut, Obiliqit, Vitisë dhe Kamenicës.

Të fundit

Adriana Matoshit i rikthehet sërish tumori në tru

9 vite pasi fitoi betejën me tumorin, Adriana Matoshi ka bërë të ditur se ai i është rikthyer prap. Postimi i plotë: Jetes pas sfidave besoj...

Lajme të tjera