Policia e Kosovës ka blerë edhe 40 radarë

Zëri qytetar

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Policia e Kosovës ka përfunduar pjesën e parë të tenderit për furnizimin me radarë dore, radarë mobilë dhe pajisje elektronike mobile për kontrollim dhe identifikim të kundërvajtjeve në trafik.

Deri tash janë blerë 40 radarë dore çmimi i të cilëve ishte 780.000 euro si kontratë kornizë për tre vjet, shkruan “Jepi zë”.

Tenderi është fituar nga “Fitim R. Bilalli B.I.”, me vlerë të ofruar 449.700 euro.

Performanca e tyre është matja e shpejtësisë së makinave duke filluar nga 1000m dhe shpejtësia maksimale që kapin është 320km/h. Brenda një sekonde një radar do të bëjë tri matje dhe marzha e gabimit është ­­+/- 2 km/h.

Ata janë të pajisur me GPS për caktim të lokacionit, dhe do lidhen me anë të kabllove, me Wi-Fi dhe Bluetooth si dhe me sisteme qendrore.

Të fundit

Lajme të tjera