Policia arreston në Mërdare koordinatorin e zgjedhjeve të Serbisë, Marko Jankoviq

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Në Merdare konfiskohen dy kamionë me material zgjedhor nga Serbia.

Policia e Kosovës sonte në Merdare ka arrestuar koordinatorin e Komisionit Zgjedhor të Serbisë dhe ka konfiskuar materialin e referendumit të planifikuar për të dielën.

Lajmin e ka bërë të ditur i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovën, Petar Petkoviq.

Ende nuk ka konfirmim zyrtar nga Policia e Kosovës.

“Pjesëtarët e Policisë së Kosovës kanë arrestuar sonte rreth orës 22:30, në vendkalimin administrativ të Merdarës, pa asnjë bazë ligjore dhe vepër penale, koordinatorin e Komisionit Republikan të Zgjedhjeve, Marko Jankoviq”, ka thënë Petkoviq.

Sipas tij, Jankoviq ishte i shoqëruar nga dy kamionë që po transportonin materialet zgjedhore të KQZ-së për referendumin e së dielës, por që deri më tash nuk është lejuar nga institucionet e Kosovës.

Petkoviq ka thënë se pjesëtarët e Policisë së Kosovës kanë konfiskuan dy kamionë me materiale zgjedhore.

”Për këtë demonstrim të ashpër të forcës dhe shkeljen e marrëveshjes, sonte urgjentisht e njoftova përfaqësuesin special për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak dhe kërkova që Jankoviq dhe tre shoferë të lirohen të lirë. Bëhet fjalë për një skandal me përmasa dhe pasoja të mëdha”, ka thënë ai.

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera