Përkujtohet dëshmori Mustafë Shyti

Zëri qytetar

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Me datë 24.09.2019 bëhen 21 vite nga rënia në altarin Lirisë e dëshmorit Mustafë Shyti.


Me këtë rast do të organizohen homazhe nga ora 12:00 në varrezat e dëshmorëve në Shipol të Mitrovicës.

Mustafa ishte mësues i fëmijëve e poashtu pjesëmarrës i të gjitha protestave dhe demostratave që po bëheshin për Liri, Demokraci e Pavarësi të Kosovës.

Mustafa gjatë një betejë kishte mbetur i plagosur rëndë mirpo në atë gjendje të rëndë, ai po mendonte për shkollën dhe nxënësit e tij sa që në ato momente të rënda për jetën e tij, kishte pyetur bashkëluftëtarët se, a eshtë djeg shkolla e fshatit?!

Mustafa ka qenë edhe krijues i poezive dhe ne ju sjellim një poezi të tij, kushtuar flamurit.

Poezi e dëshmorit Mustafë Shyti

Flamurit
Valo flamur i popullit tim
Gjithë zemra për ty u dogj flakë
Trego neriozmin e popullit trim
Ndër beteja gjithë t’ ka kapë …
Valo me shqipen dykrenore
çoje ajrin e këtij qielli
Se zemra jonë bujare
Po shkrep si rreze dielli.
Valo! Hovin mos e ndal!
Dashuria për ty është sa një det
Me ty çdo furtunë e bëjmë ballë
S’ ka forcë që na pret.
Valo! Hovin mos e ndërpre
Zbukuro çdo pullaz kosovar
Ne me ty e ti me ne
Do të dalim ngadhënjimëtarë!

- Advertisement -

Të fundit

3 të vdekur në Vushtrri, 1 i vdekur në Skënderaj dhe 59 raste pozitive në Mitrovicë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera