Për gati një javë “harroi” qytetarët dhe u mor me fushatën në Shqipëri, tek sot kryeministri Kurti flet për Kosovën

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se gjatë të shtunës e të dielës ka punuar me kabinetin qeveritar për të hartuar Programin Qeverisës dhe Planin e Veprimit për katër vitet e ardhshme.


Kurti ka thënë se qytetarët kanë votuar për ndryshim dhe, sipas tij, me këto dokumente Qeveria do të jetësojë ndryshimin.

“Të shtunën dhe të dielen, përgjatë katër sesioneve të ndara, bashkë me të 17 anëtarët e kabinetit qeveritar, zhvilluam punëtorinë për hartimin e Programit Qeverisës dhe Planin e Veprimit për katër vitet e ardhshme të qeverisjes sonë. Qytetarët kanë votuar për ndryshim. Me vullnetin e tyre ata kanë mundësur ndryshimin, kurse me punën tonë, qeveria jonë do ta jetësojë ndryshimin. Programi ynë qeverisës do të reflektojë kërkesat, të drejtat dhe nevojat e qytetarëve, për përmbushjen e të cilave ne do të angazhohemi me përkushtim”, ka thënë Kurti.

Ndërkohë, këto premtime dhe fjalë të Kurtit, vijnë gati një javë pasi ai u mor vetëm me fushatën në Shqipëri, ku postoi vazhdimisht duke përkrahur kandidatët e VV-së atje.

Për këtë, kryeministri Kurti u kritikua nga Shoqëria Civile dhe nga opozita, të cilët thanë se kryeministri ka harru qytetarët e tij dhe po merret me zgjedhjet në Shqipëri. Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, tha se këto veprime tregojnë papjekuri dhe papërgjegjësi.

“Marrja me zgjedhje e protesta në Shqipëri – nga Kryeministri, ministrat e deputetët e tij – në kohë kur nga 80 bashkëqytetarë në javë na vdesin në Prishtinë; kur të moshuarit e të rrezikuarit presin vaksinim, tregon papjekuri, tregon papërgjegjësi”, ka thënë Abdixhiku.

Ndryshe, ministra dhe deputetë të VV-së u panë gjatë fundjavës në Shqipëri, duke marrë pjesë në fushatë zgjedhore, pak ditë pasi në Kosovë hyn në fuqi masat restriktive për shkak të COVID-19.

- Advertisement -

Të fundit

Jasharaj do ta padis Qeverinë, paralajmëron edhe greva nga mësimdhënësit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), pritet të dorëzojë shumë shpejtë dy padi ndaj Ministrisë së Financave dhe asaj të Arsimit. Kryetari...

Lajme të tjera