Peci thotë se ka ide për Universitetin, mirëqenien e mitrovicasve dhe për Trepçën – thekson se rruga do të përfundonte për 2 vjet me LDK-në

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Kandidati i LDK-së për deputet në Kuvendin e Kosovës, Faton Peci, i ftuar në një emision televiziv kishte potencuar disa prej qëllimeve që ka ai.

Me zgjedhjen si deputet dhe me qeverisjen e LDK-së, ai konsideron se rruga do të kryhej për 2 vjet, ndërkohë që ka folur edhe për disa tema të tjera me rëndësi.

Sipas tij, do të bëhej profilizimi dhe riorganizimi i Universiteteve, si p.sh Universiteti i Mitrovicës të profilizohet dhe zgjerohet në drejtimet teknike duke u bazuar në Industrinë e Mitrovicës, me theks të veçantë për minierën Trepça.

Një rëndësi të veçantë Peci tha se do t’ju kushtojë edhe çështjeve ekonomike të mitrovicasve, mirëqënien sociale e poashtu permendi edhe rrezikimin e territorit dhe shkëmbimin e tij, për çka u shpreh kundër.

Peci, ndërkohë, foli edhe për minatorët, të cilët tha se meritojnë t’u kushtohet kujdes dhe të rritet bashkëpunimi me britanikët për të ringjallur gjigantin metalurgjik.

Të fundit

Mitrovicasi që sulmoi të riun afër palestrës “Minatori”, dërgohet në ndalim policor

Një ngatërresë në mes të dy personave përfundoi me konflikt fizik, mbrëmë, pak para mesnatës, në shëtitoren e Mitrovicës, afër palestrës sportive. Sinjali raportoi mbrëmë...

Lajme të tjera