PDK me akuza të rënda: Gërvalla dje ishte në linjë me Rusinë dhe Serbinë

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra, është shprehur se e marta ka qenë ditë e turpërimit të Kosovës para anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.


Ajo ka thënë se kryediplomatja kosovare, Donika Gërvalla, ka folur dje pa u pyetur nga askush për nivelin e korrupsionit në vend.

“Ishte ditë turpi për Kosovën që u realizua nga ata që do të duhej të punonin për qytetarët dhe Kosovën. PDK as që ka pritur që do të jetë ndryshe sepse ata udhëhiqen nga inati. Kemi një kryediplomate si Donika Gërvalla që për keqardhje dje ishte në linjë me përfaqësuesin serb dhe atë rus”, është shprehur Deliu në konferencë.

“Pushteti i ri po mendon se gjithçka në Kosovë fillon me ta. Ministrja e Jashtme e verbuar nuk tha asnjë fjalë për njohjen e Kosovës nga Izraeli. Pa ia kërkuar askush foli zi e terr në sy të botës se si Kosova është e zhytur në korrupsion”.

Përveç paraqitjes së Gërvallës në Këshill të Sigurimit, Deliu ka kritikuar edhe pritjen që Presidentja Vjosa Osmani u ka bërë ish presidentëve të vendit.

“Ka tendencë për të mohuar historinë e Kosovës, luftën çlirimtare dhe vlerat tona kombëtare. Kemi për presidente një figurë që nuk e njeh UÇK-në, sakrificën e ushtarëve për liri dhe pavarësi. Osmani ftoi të gjithë presidentët por nuk përmendi Hashim Thaçin as kurtuazi”.

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera