Pasi harxhoi 15 mijë në kondoma, QKMF bleu xhip 13 mijë eurosh në kohë pandemie

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Në muajt e parë kur të gjitha institucionet shëndetësore ishin fokusuar në menaxhim të Pandemisë, QKMF-ja në Mitrovicë kishte plane të tjera. Ata blenë 15 mijë euro kondoma, ndonëse ato ditë të gjitha paratë duhej të delegoheshin në menaxhim të COVID-it.


E nuk ka kaluar shumë kohë kur, ky institucionet që është nën menaxhim të Drejtorisë së Shëndetësisë, i ka harxhuar edhe 13 mijë euro në luks. Ata kanë blerë një veturë xhip.

Sic mësoi “Jepi zë”, xhipi është i kompanisë Dacia me ngjyrë të bardhë, dhe është parë i parkuar para objektit të QKMF-së. Gazeta ka hulumtuar dhe ka gjetur detajet e kontratës tenderuese.

I gjithë procesi ka nisur në fund të tetorit, kur u shpall njoftimi për kontratë. Vlera e ndarë për këtë blerje, sic shkruhet në kontratë, është 13 mijë euro.

Ndonëse nuk qartësohet për cfarë saktësisht, në njoftim thuhet se kjo veturë blihet për nevojë të QKMF dhe QMF-ve të tjera. Mirëpo, asnjë sqarim tjetër për nevojën e blerjes së kësaj veture nuk është shkruar.

Sidoqoftë, xhipi Dacia i rip o vazhdon të përdoret nga zyrtarët e QKMF-së, dhe deri tash nuk dihet për cfarë shërbime të institucionit mund të kryhen me të.

Ndërkohë, qytetarët vazhdojnë të ankohen për shërbime në këtë institucion. Hic më larg se sot, “Jepi zë” raportoi për neglizhencë të madhe në punë, pasi erdhën disa ankesa nga pacientët.

Ndryshe, Mitrovica është një prej qyteteve më të prekura me COVID. Sot u radhit si komuna e dytë më e prekur në Kosovë, me një vdekje dhe 49 raste të reja./Jepze.com

Të fundit

Serbë e shqiptarë në Mitrovicë ruajnë miqësi të vjetra, edhe me foto

Serbë e shqiptarë në Mitrovicë ruajnë miqësi të vjetra, por edhe bashkëpunojnë në tregëti Disa qytetarë të intervistuar i kanë shprehur hapur këto raporte. Si janë...

Lajme të tjera