Pal Lekaj dënohet me 1 vit e 6 muaj burg

Zëri qytetar

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Me 1 vit e 6 muaj me kusht është dënuar ish-kryetari i Komunës së Gjakovës Pal Lekaj.


Vendimi është marrë sot nga Gjykata Themelore e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Pos tij, Gani Rama është dënuar me 1 vjet me kusht, ndërkohë Ismet Isufi me 1 e 6 muaj me kusht, kurse Veli Hajdaraga është dënuar me 8 mijë euro gjobë.

Gjykata gjithashtu, Lekajt, Ramës e Isufit ua ka ndaluar ushtrimin e funksionit publik në afat prej dy vitesh.

Pal Lekaj akuzohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare, për kohën sa ishte kryetar i komunës së Gjakovës.

Bashkë me të për keqpërdorim pozite akuzohen edhe Ismet Isufi dhe Gani Rama, ndërsa për mashtrim me subvencione dhe shmangie nga tatimi akuzohej Veli Hajdaraga.

Aktakuza ndaj Lekajt dhe të tjerëve ishte ngritur në vitin 2018.

Lekaj dhe Isufi akuzohen se gjatë periudhës 2008-2014, duke vepruar në cilësinë e personave zyrtarë, i pari në cilësinë e kryetarit të Komunës së Gjakovës, ndërsa i dyti si drejtor i Drejtorisë për Bujqësi, kanë shpërndarë subvencione, përmes kompanisë “UNION-VL”, në kundërshtim me Ligjin për Menaxhimin e Financave Publike.

Ata kanë kaluar edhe kompetencat ligjore, sepse përveç fondit për subvencione, ata për subvencione kanë përdorur edhe linjat tjera buxhetore të Komunës së Gjakovës, duke i shkaktuar asaj një dëm të mundshëm deri në 250 mijë euro.

Ndërsa Veli Hajdaraga, akuzohet se gjatë periudhës 2008-2015, ka dhënë informacione të pasakta se kinse të gjithë aplikuesit për subvencione kanë pranuar subvencionet dhe me këtë rast ka lejuar që në vend të fermerëve që kanë qenë në lista për të marrë subvencione, të marrin persona tjerë që nuk kanë pasur të drejtë.

I akuzuari Hajdaraga, përveç veprës penale të mashtrimit me subvencione, akuzohet edhe për shmangie të tatimit në shumë prej rreth 35 mijë eurosh.

Sipas prokurorisë, ai me qëllim të shmangies së pagesave të tatimit për kompaninë e tij “UNION-VL”, ka deklaruar të ardhura më të vogla se ato në realitet.

Sipas Prokurorisë Speciale, numri i fermerëve që është dashur të intervistoheshin është mbi 3.000, andaj me një numër të të intervistuarve është fituar trendi se 40% e përfituesve të subvencioneve nuk i kanë pranuar fare ato.

Lekaj në mandatin e fundit ishte deputet, kurse një më herët ishte ministër i Infrastrukturës në Qeverinë Haradinaj.

- Advertisement -

Të fundit

COVID-i s’ka të ndalur në Mitrovicë, 33 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera