Pak ditë pasi u emërua si zëvendësministër nga Albin Kurti, jep dorëheqje Dugolli

Zëri qytetar

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Me të ardhur në Kryeministri, Albin Kurti, kishte vendosur që Enver Dugolli të jetë numri dy i Ministrisë së Mbrojtjes, kjo pasi që ky i fundit nuk kishte arritur të siguronte votat e mjaftueshme për deputet pas zgjedhjeve të 14 shkurtit. Por, nuk kaluan më shumë se katër ditë nga emërimi i tij, KQZ-ja vendosi sot që ai të jetë njëri nga zëvendësuesit e deputetëve që u emëruan ministra. Kjo ka bërë që Dugollit t’i mbetet të zgjedh mes të dy pozitave të rëndësishme.


Mirëpo, ai tashmë veçse ka vendosur se cilën pozitë do ta mbajë. Në një deklaratë për Gazetën Express, ai tha se do ta mbajë pozitën e deputetit dhe jo atë të zëvendësministrit.

“Unë tash e mora vesh edhe lajmin. Natyrisht që do të përcaktohem për pozitën e deputetit për shkak se kam garuar në listën e VV-së dhe e shoh veten në Kuvendin e Kosovës” ka thënë ai

I pyetur se kur do ta njoftojnë largimin e tij nga Ministria e Mbrojtjes, Dugolli theksoi se do ta ndërmarr këtë hap për t’u bërë pjesë e Kuvendit.

“Patjetër që do të bëj dhe do të ndërmarr hapat e duhur edhe të nevojshëm që t’i hap rrugë rrugëtimit tim në Kuvend si deputet i kësaj legjislature”, ka shtuar tutje.

E për fokus si deputet, Dugolli tha se do ta ketë fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes.

“Meqë kam ‘background’ ushtarak dhe dal nga ministria e Mbrojtjes . Fokusi im kryesor do të jetë avancimi i politikave të mbrojtjes dhe të sigurisë, në mbështetje të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të FSK-së”, ka deklaruar më tutje ai

Në ndërkohë kryeministri Kurti më 27 mars të këtij viti ka marr vendim për emërimin e katër zëvendësministrave, ndër ta edhe Dugolli.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në javën e parë të marrjes së detyrës i ka emëruar katër zëvendësministra, të cilët i ka uruar për pozitën e re dhe u ka dëshiruar suksese në plotësimin e synimeve dhe përgjegjësive të tyre. Zëvendësministrat e emëruar janë: Z. Hysen Durmishi, zëvendësministër i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës . Enver Dugolli, zëvendësministër i Mbrojtjes Z. Blerim Sallahu, zëvendësministër i Drejtësisë Z. Ilir Aliu, zëvendësministër i Financave, Punës dhe Transfereve”, thuhej në njoftimin nga Zyra e Kryeministrit.

Aktgjykimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese lidhur me zëvendësimin e deputetëve, ka bërë që KQZ-ja të rishqyrtojë edhe një herë rekomandimet për kandidatët e radhës për deputetë, pas kërkesës nga ushtruesi i detyrës së Presidentit.

Zëvendësimi i deputetëve sipas votave dhe jo sipas gjinisë (bazuar në vendimin e Gjykatës Kushtetuese) ka sjellë ndryshim të emrave të kandidatëve që rekomandohen për zëvendësimin e deputetëve që u bënë ministra.

Nga Lëvizja Vetëvendosje do të jenë dy emra të rinj, Ekrem Mustafa dhe Enver Dugolli, të cilët do të zëvendësojnë dy deputetë që u bënë ministra.

Në vend të Mustafës dhe Dugollit, në fillim ishin Yllza Hoti e Gresa Bytyqi

- Advertisement -

Të fundit

Lajme të tjera