Nxënësit s’po e duan testin e Semi-Maturës, nisin peticion për anulim

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Një peticion i cili është iniciuar nga persona të cilët janë paraqitur si nxënës të shkollës “Hasan Prishtina”, po synon anulimin e testit të arritshmërisë për klasat e nënta sivjet.


Këtë kërkesë të tyre, këta nxënës e kanë arsyetuar me faktin që më shumë se gjysma e vitit shkollor është zhvilluar online, mësim i cili, sipas tyre, nuk ka qenë cilësor.

“Kërkojmë anulimin e testit të arritshmërisë për klasat e nënta, pasi që më shumë se gjysma e vitit shkollor është zhvilluar online. Ky mësim nuk ka qenë cilësuar, ashtu siç do të ishte në bankat e shkollës”, thuhet në përshkrimin e këtij peticioni, i cili deri tani ka mbledhur më shumë se 5 mijë nënshkrime.

Sipas tyre, jo të gjithë nxënësit kanë pasur mundësinë e pjesëmarrjes në mësim dhe se mësimi në platforma elektronike “nuk shpjegohet e as nuk kuptohet si në klasë”.

“Shumë lëndë janë zhvilluar përmes platformave që ka raste kur edhe nuk kanë punuar fare, pra nuk është shpjeguar asgjë, vetëm janë dhënë temat mësimore. Gjithashtu, edhe në lëndët që janë zhvilluar në ‘Zoom’ ka pasur shkëputje të mëdha, për shkak të mungesës së një interneti cilësor apo minutat e limituar që aplikacioni ofron”, thuhet tutje në peticion.

Ata thonë se mbajtja e këtij testi do të ishte një ngarkesë e madhe psikologjike për ta, sepse thonë se nuk janë në gjendje të japin rezultatin e njëjti, të cilin vlerësojnë se do ta jepnin, sikur procesi mësimor të ishte zhvilluar në klasë.

Ndonëse është iniciuar nga nxënësit në Prishtinë, ky peticion, sipas një sinjalizuesi që është nxënës i një shkolle në Pejë, po përkrahet dhe nënshkruhet edhe nga nxënësit e klasave të nënta të këtij qyteti.

- Advertisement -

Të fundit

Jasharaj do ta padis Qeverinë, paralajmëron edhe greva nga mësimdhënësit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), pritet të dorëzojë shumë shpejtë dy padi ndaj Ministrisë së Financave dhe asaj të Arsimit. Kryetari...

Lajme të tjera