Nuk e kthyen në punë drejtorin e shkarkuar, Inspektorati dënon me 24 mijë euro bordin e Trepçës

Zëri qytetar

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Inspektorati i Punës ka shqiptuar masën ndëshkimore ndaj anëtarëve të Bordit të Përkohshëm të ndërmarrjes “Trepça” në cilësinë e personave fizikë për moszbatimin e vendimit të këtij institucioni për rikthimin e Basri Ibrahimit në krye të kësaj ndërmarrje.


Sylejman Hyseni, Bahri Hyseni, Shyqyri Kelmendi dhe Shyqyri Sadiku janë dënuar me nga 6 mijë euro në cilësinë e personave fizikë thuhet në vendimin e Inspektoratit të Punës të siguruar nga Gazeta Online Veriu.info që mbanë datën 17 Gusht 2020.

Në arsyetimin e këtij vendimi të Inspektoratit të Punës thuhet se ky institucion kishte pranuar si të drejt ankesën e palës ankuese z.Basri Ibrahimi kundër vendimit të Bordit të Përkohshëm Mbikqyrës të Drejtorëve të “Trepça” sh.a. të datës 15 prill 2020 për shkarkimin e Kryeshefit Ekzekutiv të “Trepça” sh.a.

Ndaj këtij vendimi të Inspektoratit të Punës ishte parashtruar ankesa nga Bordi i Përkoshëm i ndërmarrjes Trepça, ku organi i shkallës së dytë përmes një vendimi të radhës së datës 3 gusht 2020 e kishte refuzuar ankesën si të pabazuar, dhe ku kërkohej zbatimi i vendimit për rikthimin e Basri Ibrahimi në pozitën e Kryeshefit Ekzekutiv të Trepçës.

Inspektorati i Punës bën të ditur se edhe pas një afati shtesë prej 3 ditëve për zbatimin e vendimit për rikthimin e z.Ibrahimi në pozitën e Kryeshefit, ky institucion prapë nuk ka pranuar një njoftim nga Bordi i Përkohshëm për zbatimin e vendimit.

Kujtojmë që Basri Ibrahimi u shkarkua nga pozita e Kryeshefit Ekzekutiv të ndërmarrjes Trepça më 15 prill 2020 nga Bordi i Përkohshëm Mbikqyrës.

Ndaj këtij vendimi Ibrahimi kishte dorëzuar ankesë në Inspektoratin e Punës, e cila ishte pranuar si e drejt.

- Advertisement -

Të fundit

Shpërthen COVID-i në Mitrovicë, 21 raste vetëm sot

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.138 mostra të...

Lajme të tjera