Njihuni me Kfor Gashin, kosovarin që ka emër të veçantë

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Nuk është ushtarak por e ka emrin e një ushtrie ndërkombëtare.

Emrin e rrallë si të tij zor se mund ta ketë dikush tjetër në Kosovë.

Është ky Kfor Gashi, i cili ka lindur më 8 qershor të vitit 1999 në Kosovë, vetëm pak ditë para se trupat e forcave paqeruajtëse të NATO-s të hynin për ta çliruar përfundimisht Kosovën.

22 vjeçari i cili aktualisht jeton me familjen në Eggenfelden afër Munchenit në Gjermani rrëfen për Klankosova.tv se si u bë që ai ta mbajë këtë emër unik.

“Unë kam lindur në Kosovë në kohën e luftës, disa ditë para se të hyjë në Kosovë KFOR-i. Në momentin e hyrjes familja ka qenë duke i shikuar lajmet. Aty i kanë parë ushtarët e KFOR-it me helikopterë dhe daja i babës ka thanë po ia lëmë emrin KFOR”.

“Në Kosovë kam jetuar deri kur u bëra dy vjeç e gjysmë, më pas erdha nga Kosova në Gjermani. Fillimisht ka ardhur babai pastaj edhe pjesa tjetër e familjes”.

Emri i misionit paqeruajtës të KFOR-it që e mban 22-vjeçari për shumëkë që e takon për herë të parë tingëllon tejet interesant.

Kfor Gashi tregon se si reagojnë njerëzit në situata të tilla.

“Reagimet janë shumë interesante. Kur ju tregoj se si e kam emrin të gjithë ndalen edhe më pyesin: “WOW, çfarë emri interesant. Kush ta ka lënë emrin? E kujt ishte ideja për ta lënë këtë emër? Në Gjermani e dinë më pak domethënien e emrit tim. Nejse, përpos mësuesve që e dinë se çka do të thotë KFOR, të tjerët e dinë më pak domethënien e emrit”.

Trupat e KFOR-it hynë në Kosovë më 12 qershor 1999.

Hyrjes së trupave të Aleancës Veri-Atlantike në vendin tonë i parapriu fushata e bombardimeve që nisi më 24 mars dhe zgjati 78 ditë.

Sivjet Kosova e festoi 22 vjetorin e çlirimit dhe 13 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë.

 

Të fundit

Ky është 26 vjeçari kosovar që u vra sot me thikë

Mediat kanë publikuar fotografinë e të riut që mbeti i vrarë sot në Pejë, si pasojë e një përleshjeje me thika. E.M., 26-vjeç, nuk arriti...

Policia arreston një 83 vjeçar në Skënderaj

Stacioni Policor Skenderaj është duke realizuar edhe ekzekutimin e urdhëresave të lëshuara nga gjykata. Sot me datë 20.01.2022, rreth orës 14:00, në fshatin Polac-Skenderaj, është...

Lajme të tjera