Një muaj paraburgim për dy të dyshuarit për vrasjen në Mitrovicë

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Gjykata Themelore në Mitrovicë ka vendosur për dy të dyshuarit për vrasjen e 28 dhjetorit në Mitrovicë, M.H dhe G.R të qëndrojnë për një muaj në paraburgim.

Policia kishte njoftuar se dy të dyshuarit nën kërcënimin e armës kishin hyrë në dyqanin e viktimës. Gjatë ballafaqimit me viktimën, njëri i dyshuar ka shtënë me armë duke e lënë të vdekur shitësin.

Dy të dyshuarit janë njëri i moshës 30 vjeçar dhe tjetri 19 vjeçar.

Pas shqyrtimit të kërkesës së Prokurorisë Themelore në Mitrovicë, gjykatësi Avni Mehmeti ka vlerësuar se kërkesa është e bazuar dhe të njëjtën e ka aprovuar në tërësi, njofton betimiperdrejtesi.

Kjo masë iu caktua ndaj të pandehurve për dy vepra penale “grabitje”, ku njëra ndër to ka rezultuar me pasoja të vdekjes, ndërsa për të pandehurin M.H. edhe për veprën penale “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”.

Një vendim të tillë gjykatësi e ka marrë pas mbajtjes së seancës dëgjimore po të njëjtën ditë në Gjykatën Themelore në Mitrovicë.

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera