Një lagje në Kosovë, “Google Maps” e ka emërtuar “te maxhupt”

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Për këdo që nuk e njeh rrugën “Lagjen 29” në Fushë Kosovë dhe orientohet përmes Google Maps do të hasë me një emërtim racist “Te maxhupt”.

Për këtë kanë reaguar edhe banorët e komuniteteve romë, ashkalinj dhe egjiptas të cilët thonë se ndihen të fyer.

Ata madje kanë kërkuar edhe reagim insitucional kundër kësaj gjuhe.

“Mall e kanë fëmia jonë me shku diku ose me hypë në në autobus ose taksi. gjithmonë ka diskriminim. Nëse ka mundësi shteti jonë me hjekë këtë fjalë do të ishte mirë”, ka thënë një banor i këtij komuniteti.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera