Nga nesër po vjen vera e vërtetë, deri në 30 gradë në Kosovë

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Nga fundjava mot më i qëndrueshëm, kryesisht me diell dhe shumë i ngrohtë. Në fillim të javës së ardhshme temperaturat arrijnë edhe deri në 30C.

Sipas Prishtina Weather pas motit me shi e bubullima ditën e enjte, ditëve në vijim pritet të kemi përmirësim të motit, në fundjavë shumë të ngrohtë e kryesisht me diell me temperatura në rritje. Shumë ngrohtë dhe mot i qëndrueshëm mbetet edhe në fillim të javës së ardhshme. Orëve të hershme të hënën, kalimi i një fronti të ftohtë nga rajoni sjell shtim të vranësirave, por pa mundësi për të reshura. Të martën e mërkurën kryesisht me diell, herë-herë me vranësira kalimtare.

Cilësia e ajrit mbetet edhe gjatë ditëve të ardhshme në vlera të pranueshme dhe të mira, mirëpo nga e diela mund të priten depërtime të pluhurit saharian mbi rajon, që mund të rrisë koncentrimin e pluhurit, e në këto kushte indeksi mund të kaloj në vlera mesatare.

Indeksi i rrezeve UV do të jetë në vlera shumë të larta ditëve të fundjavës, e në këto raste preferohet të reduktohet qëndrimi në rrezet e diellit orëve të mesditës.

22.05 – Pas mëngjesit të freskët, ditën më ngrohtë, kryesisht me diell. Herë-herë me vranësira kalimtare, por pa të reshura shiu.

23.05 – Shumë ngrohtë dhe kryesisht me diell.

24.05 – Paradite pjesërisht vranët, e gjatë ditës mbetet shumë ngrohtë, me më shumë diell.

25.05 – Shumë ngrohtë, me vranësira dhe intervale me diell.

24.05 – Mbetet shumë ngrohtë, kryesisht me diell.

Temperaturat e ajrit gradualisht shënojnë rritje, me minimale nga 6C deri në 15C ditën e martë, e maksimalet të dielën rriten deri në 27C, e ditën e martë në 29C e 30C.

Era do të fryj mesatare dhe mesatarisht e fuqishme nga jugperëndimi 3-12m/s, e ditën e hënë shkurtimisht do të fryjë edhe nga krahu verior.

Shtypja atmosferike mbetet në vlera të larta ditëve në vijim.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera