Nëpër xhamitë e Kosovës, u bë thirrja e njejtë nga hoxhallarët në faljen e xhumasë

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Falja e xhumasë është e një rëndësie të veçantë në fenë Islame.

Por, sot edhe më të veçantë e bëri edhe kërkesa e Bashkësisë Islame të Kosovës, sipas të cilës, në të gjitha xhamitë e vendit sot është mbajtur ligjërata në lidhje me temën “Konsumi i produkteve vendore”. Këtë kërkesë të BIK-ut e panë të arsyeshme edhe qytetarët.

Të premteve, besimtarët islamë e kanë një ditë të veçantë të faljes së namazit të xhumasë. Me kërkesë të Bashkësisë Islame të Kosovës, pas namazit është diskutuar edhe në lidhje me rëndësinë e “Konsumit të prodhimeve vendore”.

Në xhaminë “Jashar Pasha”, kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame të Kosovës u bëri thirrje qytetarëve të konsumojnë produkte vendore dhe t’i shmangin ato jashtë kufijve të Kosovës.

“Kjo thirrje dhe ky mesazh, i kësaj hydbe le të jetë që sa më shumë të përdorim produktet tona sepse është në të mirë të popullit tonë, është në të mirë të qytetareve tanë, dhe shtetit tonë”, tha imami Hetem Sopjani.

Ndonëse nuk e ka përmendur shtetin jashtë kufijve të Kosovës, imami tha se duke blerë e konsumuar nga ai vend, forcohet armiku i Kosovës.

Me imamin, pajtohet edhe xhemati i pranishëm në xhami.

“Mirë e kanë pas se nuk e dimë vet çka po hamë prej tyre, çka përgatitet për neve”, tha njw qytetar.

“Është shumë e dobishme si për qytetarët si për qytetarët e Kosovës për produktet serbe, unë mendoj që duhet me i anashkalu krejt produktet serbe”, tha një tjetër qytetar i Prishtinës.

Në Kosovë zhvillohen disa aktivitete, të cilat shihen edhe si sensibilizuese për konsumimin e prodhimeve vendore e po ashtu edhe thirrje për bojkotimin e produkteve serbe.

Të fundit

Mitrovicasi që sulmoi të riun afër palestrës “Minatori”, dërgohet në ndalim policor

Një ngatërresë në mes të dy personave përfundoi me konflikt fizik, mbrëmë, pak para mesnatës, në shëtitoren e Mitrovicës, afër palestrës sportive. Sinjali raportoi mbrëmë...

Lajme të tjera