“Nana emrin Besë, çika Medinë”, analistja Haxhijaj thotë se shqiptarët e Kosovës po asimilohen në arabë

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Analistja Teuta Haxhijaj, ka ngritur shqetësimin se si po asimilohen emrat e shqiptarëve në ata arabë.

Përmes një postimi në llogarinë e saj në Facebook, ajo ka marrë disa shembuj të këtyre emrave.

Ajo shtoi se identiteti kombëtar fillon me emnin për të vazhduar tutje me gjuhën, traditën, kulturën e vlerat tjera.

Postimi i plotë:

Nana emnin Teutë, çikat Aminë, Azra…
Nana emnin Besë, çika Medinë.
Baba emnin Ilir, djemt Rijad, Omer.
Baba emnin Agron, djali Aman…?

Dikur ishte e rëndësishme me ia lanë fëmijës një emën përmes të cilit ai do të identifikohej me rrënjët e tij, identitetin i tij kombëtar, historinë e tij gjithmonë të përgjakur.
E sot?
Shumë fëmijë mbajnë emna të qyteteve arabe, fjalëve arabe kuptimin e të cilave fjalë shpesh nuk e dinë as prindërit vet. Emna të një gjuhe të huaj, të një kulture të huaj me të cilën nuk na lidhë as historia e as gjeografia se le ma vija gjenetike. Hiç kurgja. Bile as kontinenti jo.

Identiteti kombetar fillon me emnin për me vazhdu ma tutje me gjuhën, traditën, kulturën e vlerat tjera.
Zoti vet ka dashtë me iu falë shqiptarë dhe nuk do të jeni ma afër Tij dhe as s‘ka me iu dashtë ma shumë veç se ju mundoheni me u ba ata që s‘jeni.

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera