Mitrovicasja kishte pasur një copëz granate dy centimera nën gjuhë që 23 vjet, e largoi para disa javësh në QKUK

Zëri qytetar

E turpshme: E-kisoka në Kçiq dëmtohet nga keqbërësit, shkaktohet dëm në vlerë të 3...

Drejtori i Administratës, Gëzim Stavileci ka njoftuar se E-kioska e vendosur në fshatin Kçiq të Mitrovicës është jashtë funksionit. Sipas...

E rrezikshme: Pusetat në Mitrovicë janë të hapura, dikush po i vjedh për t’i...

Banorët e lagjes Bair në Mitrovicë janë ankuar për gjendjen e rrugëve ku pusetat kanë mbetur të hapura. Një lexues...

40 familjet skamnore që u vendosen në Frashër që dy muaj pa rrymë, kërkojnë...

40 familje nga Mitrovica u bënë me shtëpi në fund të muajit gusht të këtij viti. Kjo u arrit falë...

Skandaloze: U renovua para rreth 1 muaji, por çahet sërish rruga në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë

Për mbi një vit, rruga magjistrale në hyrje të Prishtinës nga Mitrovica kishte devijim, pas një rrëshqitje të madhe...

Ankohet punëtori i Trepçës: Sot më shërbyen narezak që i kishte dalë afati para...

Minatorët e Trepçës shërbehen në një kuzhinë të brendshme, për të cilën në përgjithësi janë të kënaqur me cilësi. Mirëpo...

Një copëz granate prej dy centimetrash, për 23 vjet ka qëndruar nën gjuhën e një pacienteje. Plaga e luftës u mënjanua vetëm pak javë më parë, pas një operacioni në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Pacientja për 23 vjet nuk e kishte vërejtur që në trupin e saj po qëndronte një copëz granate. Dyshimet u shfaqën, kur ajo nisi që për shkak të dhimbjeve të mëdha, të humbte mundësinë që të fliste.

Copëza mbi dy centimetërshe, u bë pjesë e trupit të saj, kur ajo gjatë luftës, bashkë me familjen u përballën me granatime të forcave serbe.

Rasti kishte ndodhur në fshatin Vaganicë të Mitrovicës, përderisa të vdekur mbetën disa persona, përfshirë familjarë të afërt të 38 vjeçares. Asaj, plaga nisi t’i shkaktoj problem tek dy dekada pas luftës.

Në trajtimin e rastit, ka marrë pjesë doktori Milot Ademaj.

“Ajo ishte në një gjendje mjaft të rënduar shëndetësore, me dhimbje të mëdha, me pamundësi për t’u ushqyer si duhet, për shkak se çdo lëvizje e gjuhës ka shkaktuar dhimbje të mëdha në regjionin nën gjuhor… Kemi kërkuar një CT, e cila është kryer dhe në bazë të saj dhe raportit kemi parë që kemi të bëjmë me një trup të huaj, me një madhësi prej afër mbi dy centimetra”, ka thënë Milot Ademaj, doktor.

Doktori Ademaj tregon se si është e mundur që një copëz granate të qëndroj në trupin e një njeriu për më shumë se dy dekada.

“Ajo ka qëndruar e qetë, është krijuar njëfarë bashkëjetese me indet, megjithëse ajo gjithmonë ka tendencë për migrim dhe me siguri ka lëvizur në atë regjion në indet e buta, ka prekur ndonjë fije nervore, ai regjioni nën gjuhor është shumë i pasur me enë të gjakut dhe me fije nervore ka lëvizur dhe ka ndodhur ajo. Këtë ne e quajmë si një reaksion i vonuar i copëzës së granatës”, tregon ai për RTV Dukagjini.

Në anën tjetër pacientja për shkak të ndjeshmërisë së rastit nuk ka pranuar të flas.

Ndërkohë, organizatat që merren me dokumentimin e krimeve të luftës, tregojnë se pasojat po vazhdojnë edhe 23 vjet pas saj.

“Pasojat e krimeve të luftës akoma janë prezente tek ne. Jetojnë në hapësirat ku ne punojmë dhe veprojmë dhe mbi të gjitha, po barten edhe tek gjeneratat e tjera të cilat nuk janë atakuar direkt me luftën. Pasojat e krimeve të luftës mund të manifestohen qoftë në rrafshin psikologjik, qoftë në rrafshin shëndetësor, social madje edhe në rrafshin ekonomik”, ka deklaruar Feride Rushiti, nga QKRMT.

Doktori Ademaj ka treguar se edhe në të kaluarën ka trajtuar raste të ngjashme, si ky i 38 vjeçares.

Të fundit

Europoli dhe sistemi – ETIAS Europoli

Shkruan: Arben Dashevci, njohës i çështjeve të sigurisë Termet kriminalitet, krim, kriminel kanë për të mbetur njësoj për aq sa ka jetë në tokë. Por, metoda...

Lajme të tjera