Mitrovica mund të ketë 2 ministra në Qeverinë e Albin Kurtit

Zëri qytetar

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Sot u mblodh Kryesia e Kuvendit të Kosovës, të cilët kanë biseduar për datën e seancës së konstituimit të Kuvendit, e që me gjasë do të jetë 22 marsi.


Kjo i hap rrugën edhe mandatimit të Albin Kurtit për t’u bërë kryeministër për të dytën herë, shkruan “Jepi zë”.

E tash që Kurti ka siguruar thuajse shumicën i vetëm, ministrat do të jenë gati të gjithë nga koalicioni me Vjosa Osmanin dhe nga minoritetet.

Gazeta ka marrë vesh që, përveç 5 ministrave të VV-së që Kurti kishte emëruar në Qeverinë e kaluar të tij, do të jenë edhe disa emra të ri.

Burime të “Jepi zë” tregojnë se përbërja e re e Qeverisë do të mund të ketë edhe dy emra nga Mitrovica në poste ministrore.

Armend Muja dhe Faton Peci janë emra që po përflitet se janë në planet e Kurtit për të marrë dikastere. Armend Muja për Ministrinë e Arsimit, ndërkaq Faton Peci për Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Duhet theksuar se Muja i ka gjasat më të mëdha për t’u bërë ministër, ndërkohë që Peci është në pozitë më të vështirë. Kjo pasi, nëse Vjosa Osmani bëhet presidente dhe Faton Peci ministër, Lista “Guxo” do të mbetej me vetëm 5 deputetë, të cilët nuk do të ishin të mjaftueshëm për të krijuar grup parlamentar.

Sidoqoftë, është thuajse punë e kryer që kjo javë nuk do të ketë krijim të institucioneve të reja, pasi ato do të bëhen javën tjetër pasi çështja e presidentit nuk është vendosur përfundimisht.

- Advertisement -

Të fundit

3 të vdekur në Vushtrri, 1 i vdekur në Skënderaj dhe 59 raste pozitive në Mitrovicë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera