“Më kanë kushtuar shumë më shtrenjtë se zakonisht” qytetarët ankohen për çmimet e produkteve para festave

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Ministria e Shëndetësisë ka ftuar qytetarët që blerjet për fundvit t’i planifikojnë më herët, ndërkohë që qytetarët shqetësohen për çmimet e ngritura.

Janë ditët kur interesimi i qytetarëve për blerje shtohet.

Kosovarët këto ditë feste shihen nëpër dyqane, kryesisht ushqimore.

Por, çka atyre s’po ju pëlqen, janë çmimet e produkteve që sipas tyre tash janë shtrenjtuar në krahasim me vitet paraprake.

Por dikush që erdhi nga diaspora pohon që në Kosovë çmimet janë më të lira se në shtetet fqinje.

Krahas interesimit të qytetarëve për blerjen e produkteve pati të tillë që nuk kanë blerë fare produkte këto ditë.

Që kjo ngritje i ka dëmtuar shumë qytetarët sidomos tani për festat e fundvitit e thotë edhe ekonomisti Mustafë Kadriaj.

Kadriaj tha që zbritjet që zakonisht bëhen janë politikë e bizneseve për promovimin e produkteve të tyre.

Meqë jemi ende në pandemi dhe të dielën u raportuan rastet e para me variantin Omicron, Ministria e Shëndetësisë ka një thirrje drejtuar qytetarëve.

Pos masave, në këtë njoftim Ministria pati rekomandim specifik, duke thënë se qytetarët duhet të planifikojnë blerjet për festa më herët.

Ndërkohë është pohuar që çmimet janë ngritur rreth 12 % më shumë se vitin e kaluar.

Videon mund ta shihni duke klikuar KËTU.

Të fundit

Ky është 26 vjeçari kosovar që u vra sot me thikë

Mediat kanë publikuar fotografinë e të riut që mbeti i vrarë sot në Pejë, si pasojë e një përleshjeje me thika. E.M., 26-vjeç, nuk arriti...

Policia arreston një 83 vjeçar në Skënderaj

Stacioni Policor Skenderaj është duke realizuar edhe ekzekutimin e urdhëresave të lëshuara nga gjykata. Sot me datë 20.01.2022, rreth orës 14:00, në fshatin Polac-Skenderaj, është...

Lajme të tjera