Mbyllen 5 lokale në Mitrovicë, nuk respektonin asnjë masë

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Inspektorati i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinës bashkë me Policinë e Kosovës kanë inspektuar 39 lokale në rajonin e Mitrovicës.

Siç mësohet, 7 nga to kanë marrë gjoba e 5 janë mbyllur tërësisht, shkruan “Jepi zë”.

Nga AVU e kanë konfirmuar aksionin për Gazetën “Jepi zë”, duke thënë se lokalet kishin shkelur masat.

“Mbrëmë me datë 05-06 janar 2022, sipas planit, në bashkëveprim me Policinë e Kosovës janë kryer 39 inspektime në Mitrovicë, nga te cilat janë shqiptuar 7 gjoba juridike dhe mbyllur 5 lokale për shkeljen e ligjit anti Covid dhe vendimit në fuqi për parandalimin dhe luftimin e sëmundjes ngjitëse COVID 19”, ka thënë AVU.

Ndërkohë, AVU ka thënë se do të vazhdojnë kontrollet strikte, dhe për të gjitha shkeljet perveç gjobave do të pasojnë edhe mbylljet.

“Jemi të vendosur për të mbajtur masat e zbatueshme që të arrijmë të mbajmë në kontroll situatën me pandeminë. Ftojmë të gjithë për respektim të masave”, shtojnë ata.

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera