Mbërrijnë dozat e para të vaksinës në Skenderaj, do të vaksinohen 100 persona

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Kanë mbërritur dozat e para të vaksinës Astra Zeneca për komunën e Skenderajt, në kuadër të sasisë prej 25 mijë të tillave që i pranoi Kosova ditë më parë.


Lajmin e ka bërë të ditur për Rajonin drejtori i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Skenderaj, dr.Osman Veliu, sipas të cilit, për këtë fillim janë pranuar 100 doza.

Veliu ka thënë se në bazë të planit të vaksinimit, të parët që do të marrin vaksinën janë mjekët e stafit mjekësor, meqë janë ata të cilët ndodhën në vijën e parë të “luftës”, ndërkohë që do të vijohet me hapat e tjerë, sipas rekomandimeve nga Ministria e Shëndetësisë.
“Sot kemi marrë dozat e para të vaksinës Astra Zeneca. Fillimisht kemi pranuar 100 doza, ndërkohë që të parët që do të vaksinohen janë stafi shëndetësor, e pastaj, sipas rekomandimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, do të fillojmë me personat mbi moshën 80 vjeç, e më radhë”, ka thënë drejtori i QKMF-së.
Nëse gjithçka shkon sipas planifikimeve, procesi i vaksinimit do të nis të mërkurën (8 prill).

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera