Mashtrimi i HIB Petrol: Posedonte mbi 3 milionë litra naftë rezervë, rriste çmimin në kurriz të popullatës

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Ëdhtë zbuluar se kompanitë e derivateve të naftës kanë pasur mjaftueshëm rezerva për të mos i varfëruar xhepat e qytetarëve në ditët e para të muajit mars, në kohën e pikut të luftimeve në Ukrainë.

Mirëpo nuk e kishin bërë një gjë të tillë. Vendosën që të shfrytëzojnë rastin dhe të përfitojnë majmë në kohë krize.
Tri ditë pasi kryeministri Albin Kurti mori një vendim lidhur me industrinë e naftës, kompanive të këtij sektori iu erdhi një kërkesë nga Administrata Tatimore e Kosovës.

Iu kërkohej që të deklaronin se sa litra naftë i posedonin në stoqet e tyre. Kjo kërkesë është bërë me qëllimin që të implementohej vendimi i Kurtit për të mos lejuar korporatata e naftës që të kenë më shumë se 6 përqind fitim në shitjet me pakicë.

Ndërsa në shitjet me shumicë vendimi parashihte marzhë prej vetëm 4 përqind.
Kërkesës së ATK-së i ishte përgjigjur edhe korporata Hib Petrol, pronë e Ibrahim e Kujtim Bucaliut.
Kishte njoftuar ATK-në se korporata posedonte mbi 3 milionë litra derivate të naftës në stoqet e saj.

Gazeta Insajderi posedon raportet e korrespodencat mes ATK-së e kësaj kompanie private.

Kjo rezerve milionëshe i ndihmonte kompanisë që të mos rriste çmimin e derivateve të naftës. Mirëpo në praktikë ndodhi e kundërta.

Përkundër sasisë enorme rezervë, korporata HIB Petrol vendosi që të rrisë çmimin disa herë brenda dhjetë ditëve-nga data 4 mars deri më 14 mars të vitit 2022.

Gjersa gjatë muajit shkurt çmimi i një litre naftë në këtë kompani ishte nga 1 deri në 1 euro e 6 cent, në kohën e fryrjës së çmimeve situata kishte eskaluar.

Deri më datën 14 mars çmimi ishte rritur mbi 5 herë, përderisa në bursë kishte pasur më pak lëvizje. Prej 1 euro e 6 cent në fund të shkurtit, çmimi i një litre naftë në këtë kompani kishte shkuar mbi 1 euro e 80 cent.

Ministria e Tregtisë, ATK dhe Prokuroria në gjumë

Pasi Gazeta Insajderi ka zbuluar se kompanitë e derivateve të naftës kanë pasur mjaftueshëm rezerva në stok por pavarësisht kësaj kishin rritur cmimin e derivateve deri në 1 euro e 80centë, ka kërkuar të dijë nga insitucionet shtetore se a kanë dalur në inspektim.

Këto të dhëna i posedon Administrata Tatimore e Kosovës. Ky insitucion nuk ka treguar nëse për të njëjtat e ka njoftuar Prokurorinë e Shtetit.

Gazeta ka kërkuar të dijë nëse Prokuroria dhe Ministria e Tregëtisë kanë nisur hetime rreth kësaj cështje.

Por, asnjëra nga Insitucionet shtetore nuk është përgjigjur në pyetjet e gazetës. Nuk kanë treguar nëse kanë qenë në dijeni të sasisë së rezervave që kanë pasur kompanitë e derivateve.

Ato nuk kanë treguar as nëse kanë nisur hetime ndaj kompanive që rritën cmimet në kurriz të varfërimit të qytetarëve duke u shkaktuar panikë te ta pikërisht në kohën e shpërthimit të luftës në Ukrainë.

Gazeta lidhur me këtë çështje ka dërguar pyetje edhe tek kompania Hib Petrol, por deri në momentin e publikimit të këtij teksti nuk ka kthyer përgjigje.

Ministrja e kryeinspetorja e tregut vizita në HIB  – Nuk treguan nëse shqiptuan gjobë për rritjen e çmimeve

Me 11 mars në një pikë të kompanisë Hib Petrol, në vizitë kishte dalë edhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Rozeta Hajdari bashkë edhe me kryeinspektoren e Tregut Lebibe Haliti.

Për këtë vizitë Hajdari ka publikuar fotografitë në Facebook, mirëpo ajo nuk ka treguar se e cfarë natyre ka qenë vizita e saj e as nëse i është shqiptuar ndonjë gjobë për rritjen e çmimeve të shitjes së karburanteve nga Hib Petroli.

Pikërisht gjatë ditës kur Ministrja Hajdari dhe kryeinspektorja Lebibe Haliti kishin vizituar këtë pikë karburantesh, çmimi i karburanteve ishte me rritje.

“Së bashku me Këshilltarin për inspektime, Kushtrim Dakaj, Ud. Kryeinspektoren e Tregut, Lebibe Haliti, vizituam pikat shitëse të derivateve dhe u njoftuam nga afër për çmimet aktuale në tregun tone”.

“Bizneset janë shtylla e zhvillimit ekonomik në Republikën e Kosovës dhe mirëfunksionimi i tyre është gjithmonë prioritet i yni.

Njëkohësisht angazhohemi në zbatimin e masave që kemi ndërmarrë sipas ligjit, për krijimin e ambientit të përshtatshëm të të bërit biznes në Kosovë, përfshirë mirëqenien e përgjithshme të qytetarëve tanë”, këto janë të vetmet fjale që Hajdari shkruan për vizitën në Hib Petrol.

Të fundit

Mitrovicasi që sulmoi të riun afër palestrës “Minatori”, dërgohet në ndalim policor

Një ngatërresë në mes të dy personave përfundoi me konflikt fizik, mbrëmë, pak para mesnatës, në shëtitoren e Mitrovicës, afër palestrës sportive. Sinjali raportoi mbrëmë...

Lajme të tjera