LDK-ja kërkon që të anulohet konkursi ku u punësua reja e Mujkës dhe aktivistë të VV-së

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Kryetari i Kuvendit Komunal, Safet Kamberi, i cili njëherazi është edhe Kryetar i LDK-së në Mitrovicë ka ngritur një paralele në lidhje me shquarsinë e Mitrovicës pas skandalit me teatrin, për të cilin raportoi ekskluzivisht “Jepi zë”.


Nënkryetari i Komunës së Mitrovicës, Faruk Mujka, që njëherazi është edhe Kryetar i LVV në Mitrovicë, u raportua se ka punësuar me nepotizëm familjarë të tij e anëtarë të VV në teatrin e qytetit.

E për këtë, Kamberi u shpreh se për ironi skena e teatrit po shfaqë të vërtetën: nepotizmin në Mitrovicë.

Ai ka ngritur një paralele për Mitrovicën si qytet i industrisë e kulturës ku thotë se derisa e para u shkatërrua nga lufta, e dyta po shkatërrohet nga politikat e pandërgjegjshme.

Me këtë rast ai ftoi Faruk Mujkën dhe Agim Bahtirin që t’i anulojnë këto përzgjedhje për të treguar se nuk po keqpërdorin funksionet institucionale për interesa partiake e familjare.

Postimi i plotë i Kamberit:

Si për ironi, edhe në këtë rast, teatri është skena që nxjerrë në pah shfaqjen e së vërtetës. E vërteta pra është pikërisht ajo që ndodhi me teatrin Muharrem Qena. Nepotizëm.

Mitrovica si qytet dikur shquhej me industrinë dhe kulturën.

Të parën na e shkatërroj lufta, e të dytën po e shkatërrojnë politikat e pandërgjegjshme nga politikanë që nuk kanë kurrfar ndjesie për shpirtin e qytetit tonë, pra kulturën.

E ftoj edhe publikisht Kryetarin e Komunes dhe të VV-së në Mitrovicë që të reflektojnë, ta anulojnë përzgjedhjen e familjarëve të tyre në pozitat që i kanë emëru, si shenjë që ata nuk po i keqpërdorin pozitat e tyre për interesat e veta partiake e familjare.

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera