Lagjja që u ndërtua me para të Serbisë, por nga duart e punëtorëve kosovarë

Zëri qytetar

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Lugina e Diellit është thuajse në përfundim, e ku pritet të vendosen dhjetëra familje serbe. Shtëpitë e rrugët kanë marrë formë në këtë lagje që ndodhet në Zubin Potok.


Por, historia e saj është mjaft kontraverse, për shkak se u nis së ndërtuari si plan dhe financim i Beogradit.

Mirëpo, çudia ndodh pikërisht në pjesën e ndërtimit. Ajo u ndërtua nga kompani dhe punëtorë kosovarë, të cilët pranuan të realizojnë një plan të Beogradit vetëm për para.

Siç thonë burime të sigurta të “Jepi zë”, në ndërtimin e kësaj lagjeje kanë qenë të përfshira disa kompani kosovare dhe mbi 100 punëtorë kosovarë.

Ndërkohë, për lagjen vazhdon të heshtë shteti i Kosovës. Ani pse nuk ka leje, asnjëherë ndonjë inspektorat shtetëror nuk shkoi në këtë vend.

Të vetmit që kundërshtuan ishin banorët shqiptarë të veriut, të cilët adresonin shqetësimet nëpër rrjete sociale.

Sidoqoftë, Lugina e Diellit është një prej projekteve më të mëdha që nga paslufta për popullim të veriut me serbë. Duhet theksuar se edhe disa banesa kolektive janë ndërtuar me financim të Beogradit.

- Advertisement -

Të fundit

E rëndë: Vetura e shkel për vdekje një 4 vjeçar kosovar

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur sot në fshatin Carrallukë të Malishevës, ku ka mbetur i vdekur një 4-vjeçar. Sipas policisë, fëmiiju është dërguar...

LDK-ja merr një shuplakë në Vushtrri, 87% e diasporës votuan për VV-në

Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila udhëheq me komunën e Vushtrrisë, ka pësuar debakël në zgjedhjet e 14 shkurtit. Përveç që humbi LDK-ja vendin e...

Bedri Hamza i 3-ti më i votuari në PDK, mori mbi 24 mijë vota

Kandidati i PDK-së për deputet, Bedri Hamza, ka fituar votat e nevojshme për t’u bërë deputet në legjislaturën e re të Kuvendit të Kosovës. Madje,...

Motoristi mitrovicas shtyp dy femra në rrugën afër xhamisë

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se dje në orën 19:09 është raportuar se i dyshuari mashkull kosovar derisa ishte duke drejtuar motoçikletën,...

Lajme të tjera