Kuvendi i Komunës e shfrytëzon seancën e fundit për vendimmarrje: Toka e komunës do të këmbehet me ndërtuesin e banesave “Arsi”

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Kuvendi i Komunës së Mitrovicës do të mbajë mbledhje ditën e enjte, që në fakt është një seancë e vecantë.


Kjo mbledhje është e fundit kur Kuvendi Komunal ka të drejtë të marrë vendime që lidhen me këmbime të tokave dhe investimet kapitale, pasi në 6 muajt e fundit para zgjedhjeve lokale, kjo gjë është e ndaluar me ligj, shkruan “Jepi zë”.

E në këtë mbledhje, po synohet të kryhen disa punë me toka. Para kuvendarëve do jetë edhe pika për këmbimin e pronës së Komunës me pronën e “Arsi Company” në rrugën “Ali Zeneli” në Mitrovicë.

Kompania “Arsi” do ta lirojë pronën e tij, por do të marrë tokë tek pjesa që njihet nga qytetarë si ish-shkolla e Muzikës. Me këtë rast, ky pronar do të futet në këtë parcelë me qëllim që, sic edhe dihet nga veprimtaria, të fillojë ndërtimin e ndonjë banese më vonë.

Duhet theksuar se këmbimi i pronave është shpeshtuar kohën e fundit, ku Komuna ka ndërruar disa prona pa iu dashur fare asaj, por duke iu bërë favore ndërtuesve.

Sidoqoftë, “Jepi zë” do të hulumtojë lidhjet e kompanisë në fjalë dhe do të monitorojë këto seanca të randësishme./jepize.com

- Advertisement -

Të fundit

Jasharaj do ta padis Qeverinë, paralajmëron edhe greva nga mësimdhënësit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), pritet të dorëzojë shumë shpejtë dy padi ndaj Ministrisë së Financave dhe asaj të Arsimit. Kryetari...

Lajme të tjera