Kurti: Ministrinë e Bujqësisë e gjetëm me 40 milionë euro obligime ndaj fermerëve

Zëri qytetar

Shembull i keq: Punojnë në Emergjencën e Mitrovicës, por këto infermiere nuk vendosin maska

Pandemia me virusin COVID po vazhdon në vendin tonë, anipse tani paraqitet situatë pak më e qetë, shkruan Jepi...

Pas incidenteve në shkolla, Policia e Kosovës po kujdeset për sigurinë në gjimnazin “Frang...

Në gjimnazin "Frang Bardhi" në Mitrovicë, kohëve të fundit janë shtuar problemet dhe rrahjet mes nxënësve. "Jepi zë", ka raportuar...

Tollovi dhe kaos i madh tek QKMF në Mitrovicë, vetura me targa nga Serbia...

Kaosi urbanistik në Mitrovicë po vazhdon sikur ditëve të tjera nga komunikacioni i ngulfatur. Rruga me shumë probleme në...

Mbyllja e trotuarit në Bair po ua rrezikon jetën nxënësve dhe banorëve të lagjes

Rruga pranë Gjimnazit "Frang Bardhi" në drejtim të shkollës "Musa Hoti" ka edhe pjesën e trotuarit që shfrytëzohet nga...

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se do të vazhdojnë të përkrahin sektorin e bujqësisë.

Ai në një konferencë për media ka theksuar se vitin 2022 do ta fillojnë me zero obligime financiare ndaj fermerëve.

Shefi i Qeverisë ka deklaruar se e kanë gjetur Ministrinë e Bujqësisë 40 milionë euro obligime financiare ndaj fermerëve.

“Sektori i bujqësisë, pylltarisë dhe ai rural është i veçantë për Kosovën sepse prodhon ushqim krijon dhe vende të punës. Vizioni ynë për bujqësi dhe agroindustri të qëndrueshme është i bollshëm për qytetarët e vendit, në përputhje me programin tonë të Qeverisë me vizionin tonë për ekonominë po angazhohemi për nxitje të investimeve dhe kapacitetet e reja prodhuese dhe eksportuese”.

“Pas tetë vjetëve, Qeveria për herë të parë ka trajtuar strategjinë për pylltari  në afat kohor 2021-2027, si dhe është duke e finalizuar  strategjinë 10 vjeçare për pylltarin për periudhën 2021-2030, çdo avancim i politikave duhet të ketë evidencë të plotë dhe transparencë për të gjithë. Thirrjet për subvencione për vitin e ardhshëm do të hapen në çerekun e parë të vitit të ardhshëm dhe do te përmbyllet deri në prill”.

“Ministrinë e kemi gjetur me 40 milionë obligime ndaj fermerëve, me zero obligime financiare ndaj fermerëve do ta nisim vitin 2022. Do të rrisim përkrahjen ndaj fermerëve dhe prodhuesve me 11 milionë euro shtesë. Kemi aplikuar për një grant 20 milionë euro për bujqësi globale dhe siguri ushqimore”,ka thënë Kurti.

Të fundit

E FUNDIT: Dështojnë negociatat, LDK-ja refuzon koalicionin me PDK-në

Lidhja Demokratike e Kosovës në Mitrovicë dhe kryetari Bedri Hamza, nuk kanë arritur marrëveshje koalicioni. Kështu mëson "Jepi zë" nga burime të sigurta brenda LDK-së,...

Dalin rezultatet e kandidatëve për rekrut të FSK-së

Ministria e Mbrojtjes ka publikuar rezultatet testit fizik të kandidatëve për rekrut në FSK, që është mbajtur më 6 dhjetor. Kjo ministri njofton se kandidatët...

Lajme të tjera