Kryetar i qytetit më të varfër në Kosovë, por Agim Bahtiri ka shtëpi me pishinë e jakuzi

Zëri qytetar

E FUNDIT: Më në fund, po mbulohen gropat që ua “shkurtuan ymrin” mitrovicasve

Rruga e Kovaçëve ishte shndërruar në një rrugë tmerri për shoferët, pasi ishin krijuar shumë gropa të mëdha. Mirëpo, sot...

Mitrovicasi shkon për të ngrënë ushqim në kafiterinë e njohur, shokohet nga insekti që...

Një qytetar ka shkur të ushqehet në një nga lokalet ku përgatitet ushqim i shpejtë në rrugën "Mbretëresha Teutë". Ai...

Humb një qytetar, familja kërkon ndihmën e qytetarëve

Ardit Kadri Gashi nga Klina, që nga mëngjesi i ditës së djeshme ka dalur nga shtëpia, dhe nuk është...

ShFMU “Skënderbeu” në Vaganicë, probleme me ndërrimin e shpeshtë të mësueseve

“Jepi zë” ka raportuar sot shqetësimin e prindërve të nxënësve të shkollës “Fazli Grajqevci” në Shipol. Ata nuk po i...

Edhe ato pak parkingje në Mitrovicë, Komuna po ua jep kompanive private të taksive

Mitrovica është një nga qytetet që vuan nga mungesa e parkingjeve, pasi ka shumë pak. Edhe ato që shfrytëzohen si...

Mitrovica edhe zyrtarisht është komuna më e varfër në Kosovë dhe me shkallën më të lartë të papunësisë.

Vetëm të rinjë janë mbi 5 mijë që kërkojnë vende pune, ndërkohë që mijëra të tjerë as nuk provojnë ta gjejnë një të tillë, shkruan “Jepi zë”.

Por, për dallim nga qytetarët, kryetari i tyre bën jetë superluksoze duke mos u brengosur për gjendjen sociale të atyre që e votuan.

Përveç që vozit veturë gati 100 mijë euro, Agim Bahtiri ka një shtëpi dhe një oborr të mbushur me luks.

Siç u kuptua nga një fotografi e vitit të kaluar, Agim Bahtiri ka pishinë e jakuzi në oborrin e tij në Gushavc, duke bërë jetë që votuesit e tij e shohin vetëm në ëndrra.

Sidoqoftë, sipas të dhënave zyrtare nga agjensioni i statistikave, Mitrovica vazhdon të mbetet prej vitesh komuna më e varfër në nivel vendi, ani pse Bahtiri kishte premtuar 15 mijë vende pune.

Bazuar në gjendjen e muajit Mars 2020, numri i familjeve që kanë përfituar nga skemat social është 2308, ndërsa në Mars 2021 është thelluar ende ky numër me shifra 2438 familje.

Shikuar nga numri i anëtarëve të familjes që përfitojn nga skemat social është 10.083 (mars 2021), ndërsa nga numri i përgjithshëm që përfitojn nga skemat sociale në nivel vendi 9.6% janë nga Mitrovica.

Të fundit

E rrezikshme: Shembet “Dudi Kërrshi”, bllokohet rruga

Rruga magjistrale Mitrovicë -Zveçan është bllokuar për qarkullim. Kjo nga ndodhur nga shembja kërshit të Dudës, me ç’rast shumë gurë kanë rënë në rrugën e...

Lajme të tjera