“Kosova A mund të shpërthejë, mund të ketë katastrofë”

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Njohësi i sektorit të energjisë, Trim Tërnava, ka thënë se me gjasë do të vazhdohet me sikur që ka ndodhur deri më tani, me subvencionim nga na e qeverisë.

Tërnava po ashtu ka thënë se në një parashikim nga një institucion, Kosova A mund të pësojë katastrofë.

“Unë mendoj se në Kosovë do të vazhdojë si ka ndodhur deri më tash. Qeveria do ta subvencionojë rrymën. Investimi në KEK prej pas luftës deri më sot kanë qenë subvencionim. Të tregoj dicka. Në 5 vitet e fundit në treg të energjisë i të gjitha gjeneratorëve është 50 euro. Tek ne është 29.5. ne i kemi tri termocentrale. E për Kosovën A njëri prej skenarëve që e kam parë në një institucion shumë kredibil dhe të madh është se mund të shpërthim dhe mund të ketë katastrofë. Ideja është se për krejt këtë krizë nuk mund të fajësohet qeveria”, ka thënë ai në T7.

Ndryshe, sot kryeministri Kurti ka siguruar që nuk do të ketë shtrenjtim të rrymës pasi koston e importit do ta paguajë Qeveria.

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera