Kontrata 1.2 milionëshe: Komuna pagoi 7 fish më shtrenjtë për lule, e 180 fish më lirë për trëndafila

Zëri qytetar

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Organizata Community Building Mitrovica me përkrahjen e Platformës CIVIKOS, kanë monitoruar kontratën “Mirëmbajtja, ngritja dhe revitalizimi i sipërfaqeve të gjelbëruara dhe parqeve në qytet”  në Komunën e Mitrovicës Jugore.


Ndonëse akoma nuk i kanë bërë publike të gjitha detajet e raportet, janë dalë disa shifra për lule dhe trëndafila që mbillen kryesisht nëpër qytet, shkruan “Jepi zë”.

Sipas raportit, Komuna e Mitrovicës kishte paguar 7 fish më shtrenjtë për lulet sezonale. Ndonëse çmimi i tregut për lule shkon nga 17 deri 20 cent, Komuna pagoi 1.5 euro për një lule.

Mirëpo, po sipas këtij raporti, Komuna pagoi 180 fish më lirë për trëndafila. Ndonëse çmimi në treg për një trëndafil është 1.8 euro, Komuna pagoi vetëm 1 cent për trëndafil.

Sidoqoftë, duhet theksuar se vlera e kësaj kontrate kap shumën  1.2 milionë euro./Jepi zë

- Advertisement -

Të fundit

E rëndë: Vetura e shkel për vdekje një 4 vjeçar kosovar

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur sot në fshatin Carrallukë të Malishevës, ku ka mbetur i vdekur një 4-vjeçar. Sipas policisë, fëmiiju është dërguar...

LDK-ja merr një shuplakë në Vushtrri, 87% e diasporës votuan për VV-në

Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila udhëheq me komunën e Vushtrrisë, ka pësuar debakël në zgjedhjet e 14 shkurtit. Përveç që humbi LDK-ja vendin e...

Bedri Hamza i 3-ti më i votuari në PDK, mori mbi 24 mijë vota

Kandidati i PDK-së për deputet, Bedri Hamza, ka fituar votat e nevojshme për t’u bërë deputet në legjislaturën e re të Kuvendit të Kosovës. Madje,...

Motoristi mitrovicas shtyp dy femra në rrugën afër xhamisë

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se dje në orën 19:09 është raportuar se i dyshuari mashkull kosovar derisa ishte duke drejtuar motoçikletën,...

Lajme të tjera