Kontrata 1.2 milionëshe: Komuna pagoi 7 fish më shtrenjtë për lule, e 180 fish më lirë për trëndafila

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Organizata Community Building Mitrovica me përkrahjen e Platformës CIVIKOS, kanë monitoruar kontratën “Mirëmbajtja, ngritja dhe revitalizimi i sipërfaqeve të gjelbëruara dhe parqeve në qytet”  në Komunën e Mitrovicës Jugore.


Ndonëse akoma nuk i kanë bërë publike të gjitha detajet e raportet, janë dalë disa shifra për lule dhe trëndafila që mbillen kryesisht nëpër qytet, shkruan “Jepi zë”.

Sipas raportit, Komuna e Mitrovicës kishte paguar 7 fish më shtrenjtë për lulet sezonale. Ndonëse çmimi i tregut për lule shkon nga 17 deri 20 cent, Komuna pagoi 1.5 euro për një lule.

Mirëpo, po sipas këtij raporti, Komuna pagoi 180 fish më lirë për trëndafila. Ndonëse çmimi në treg për një trëndafil është 1.8 euro, Komuna pagoi vetëm 1 cent për trëndafil.

Sidoqoftë, duhet theksuar se vlera e kësaj kontrate kap shumën  1.2 milionë euro./Jepi zë

Të fundit

Mitrovicasi që sulmoi të riun afër palestrës “Minatori”, dërgohet në ndalim policor

Një ngatërresë në mes të dy personave përfundoi me konflikt fizik, mbrëmë, pak para mesnatës, në shëtitoren e Mitrovicës, afër palestrës sportive. Sinjali raportoi mbrëmë...

Lajme të tjera