Komunarët e Mitrovicës shpenzuan mbi 700 euro për dy dreka

Zëri qytetar

E turpshme: E-kisoka në Kçiq dëmtohet nga keqbërësit, shkaktohet dëm në vlerë të 3...

Drejtori i Administratës, Gëzim Stavileci ka njoftuar se E-kioska e vendosur në fshatin Kçiq të Mitrovicës është jashtë funksionit. Sipas...

E rrezikshme: Pusetat në Mitrovicë janë të hapura, dikush po i vjedh për t’i...

Banorët e lagjes Bair në Mitrovicë janë ankuar për gjendjen e rrugëve ku pusetat kanë mbetur të hapura. Një lexues...

40 familjet skamnore që u vendosen në Frashër që dy muaj pa rrymë, kërkojnë...

40 familje nga Mitrovica u bënë me shtëpi në fund të muajit gusht të këtij viti. Kjo u arrit falë...

Skandaloze: U renovua para rreth 1 muaji, por çahet sërish rruga në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë

Për mbi një vit, rruga magjistrale në hyrje të Prishtinës nga Mitrovica kishte devijim, pas një rrëshqitje të madhe...

Ankohet punëtori i Trepçës: Sot më shërbyen narezak që i kishte dalë afati para...

Minatorët e Trepçës shërbehen në një kuzhinë të brendshme, për të cilën në përgjithësi janë të kënaqur me cilësi. Mirëpo...

Vetëm për një drekë për zyrtarët e kuvendit komunal të Mitrovicës u shpenzuan 500 euro. Ndërsa për dy dreka, Qeverisja e Partisë Demokratike të Kosovës hargjoi 708 euro.

Për drekën prej 499 eurove nga komuna kanë dhënë arsyetimin se pjesëmarrës ishte një delegacion i huaj nga disa shtete.

Sipas faturës, të ftuar ishin 23 persona. Ndërsa në meny ishin ushqimet si: Biftek Fiorentina, Antipastë Klasike dhe sallatë me avocado.

Ndërsa një drekë me Organizatën Humanitare “Jetimat e Ballkanit”, Komunës së Mitrovicës i kushtoi 208 euro e 90 cent.

Për udhëtime jashtë vendit, Qeverisja e PDK’së në Mitrovicë ka shpenzuar 720 euro.

Në dokumentet e dërguar në redaksinë e Insajderit, bëhet e ditur se nënkryetari Arian Tahiri ka udhëtuar një herë në Belgjikë. Ky udhëtim kishte kushtuar 600 euro, më saktësisht 599 euro e 44 cent. Sipas dokumenteve, ky udhëtim u bë për të përgatitur planin e mobilitetit.


Përveç Belgjikës, nënkryetari Tahiri gjatë muajit korrik ka vizituar Stambollin. Ai atje kishte qëndruar katër ditë. Ndërsa, arsyeja e vizitës ishte ‘Festivali Internacional për Kulturë dhe Art’.

Insajderi kishte raportuar në muajin maj 2022, se nga nëntori i 2021 e deri në prill të 2022, Komuna e Mitrovicës kishte shpenzuar nga buxheti 1 mijë 302 euro për dreka zyrtare.

Më 3 mars Zyra e Kuvendit të Mitrovicës i kishte ftuar në drekë anëtarët e këtij Kuvendi. Kjo drekë i kushtoj 452 euro.

Ndërsa me 8 mars komuna ka harxhuar 850 euro. Në arsyetim thuhet se kjo drekë është mbajtur për nder të festës së 8 marsit dhe në të kanë qenë të pranishme 85 zyrtarë të kësaj komunë.

Të fundit

Europoli dhe sistemi – ETIAS Europoli

Shkruan: Arben Dashevci, njohës i çështjeve të sigurisë Termet kriminalitet, krim, kriminel kanë për të mbetur njësoj për aq sa ka jetë në tokë. Por, metoda...

Lajme të tjera