Komuna pagoi 229 950 euro dru për shkolla, mbi 43 euro për metër

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Sezoni dimëror vetëm se ka filluar, e me të ka nisur edhe blerja e druve. Këtë obligim e ka kryer edhe Komuna e Mitrovicës, e cila furnizon me dru institucionet shtetërore dhe shkollore.


E nga dokumentet që “Jepi zë” ka marrë nga Komuna, shihet se për këtë vit janë blerë 5250 metra kub dru, të cilat kanë kushtuar 229 mijë 950 euro.

Me një llogaritje të thjeshtë të vlerës së kontratës dhe sasisë së druve, del se çmimi për një metër kub dru ishte 43.8 euro.

Në kontratë tregohet se furnizimin me dru do ta bëjnë grupi i operatorëve ekonomik, që përbëhet nga “NTP Vëllezërit Kaçandolli” dhe “NTP Haxha”.

Sidoqoftë, duhet theksuar se çmimi i druve në treg ka shënuar rritje kohën e fundit, e pandemia duket se ka rritur akoma.

Ndryshe, shkollat e Mitrovicës në tërësi ngrohen me dru dhe qymyr, ndërkohë që disa komuna e kanë shndërruar mënyrën e ngrohjes në sistem me rrymë./Jepize.com

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera